7.5 C
Ohrid
сабота, март 2, 2024
ПочетнаМакедонијаГајсер: Завршена е политичката кариера на Заев

Гајсер: Завршена е политичката кариера на Заев

Ларис Гајсер, соработникот на италијанскиот весник „Ла Верита“, во денешната емисија во живо на италијанското „Радио Каподистриja“, меѓу другото, рече дека по објавувањето на аудио разговорите очекувал дека лицата чии гласови се слушаат ќе негираат дека се работи за нив.

Гајсер ги анализираше случувањата поврзани со аферата „Рекет“ и притоа исткана дека „претседателот (Стево) Пендаровски со прес-конференцијата покажа дека полека се дистанцира од Заев“.

“Не спиев од страв дека луѓето од снимките ќе негираат дека се тие. Нешто што е сосема легитимно. Но, сите признаа дека се работи за нив”, рече Гајсер.

Притоа посочи дека „се разоткри системска корупција, политичка и судска.

” Се стравуваше дека ќе исчезнат доказите, затоа јавно ги објавивме”, додаде новинарот.

Исто така, тој рече дека политичката кариера на македонскиот премиер Зоран Заев е завршена. Според него, Заев нема меѓународен кредибилитет и навестува сммена на премиер во Македонија.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗИБЕРИ: Многу лични документи кои се обработени и подготвени за доставување се заглавени во лавиринтите на МВР

Готови документи се заглавени во лавиринтите на МВР, а поднесени се 50 претставки до Народниот правобранител. „Многу лични документи кои се обработени и подготвени...

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Државниот обвинител Љупчо Коцевски во првото телевизско интервју, во ТОП Тема на Телма наведе дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството...

Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори. Пребарај.. МАКФАКС МАКФАКС МАКЕДОНИЈАПендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту...

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...