25 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија ТАБЛАТА НА „ФИЛИП ВТОРИ“ УКРАДЕНА, ТАБЛАТА НА „ВОИН НА КОЊ“ ВРАТЕНА, АМА...

ТАБЛАТА НА „ФИЛИП ВТОРИ“ УКРАДЕНА, ТАБЛАТА НА „ВОИН НА КОЊ“ ВРАТЕНА, АМА КРИВО ЗАЛЕПЕНА

Translate (Eng):[gtranslate]

Освен таблата со појаснување за „хеленското наследство“ на „Воинот на коњ“, синоќа
настрадале и таблите на споменикот на Филип Втори на плоштадот „Филип Втори“
(„Карпошово востание“) и на споменикот на Олимпија. Таблата на споменикот на Олимпија е
оштетена, а таблата на споменикот на Филип Втори е извадена и украдена.
Фото: МИА
Во меѓувреме, одново е закачена таблата на споменикот на Александар Велики – „Воин на
коњ“, која беше извадена и оставена покрај споменикот. Сепак, оштетувањето остави
одредени последици, па засега таблата е криво поставена.

РЕКЛАМА
- Реклами -