7.5 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаТАБЛАТА НА „ФИЛИП ВТОРИ“ УКРАДЕНА, ТАБЛАТА НА „ВОИН НА КОЊ“ ВРАТЕНА, АМА...

ТАБЛАТА НА „ФИЛИП ВТОРИ“ УКРАДЕНА, ТАБЛАТА НА „ВОИН НА КОЊ“ ВРАТЕНА, АМА КРИВО ЗАЛЕПЕНА

Освен таблата со појаснување за „хеленското наследство“ на „Воинот на коњ“, синоќа
настрадале и таблите на споменикот на Филип Втори на плоштадот „Филип Втори“
(„Карпошово востание“) и на споменикот на Олимпија. Таблата на споменикот на Олимпија е
оштетена, а таблата на споменикот на Филип Втори е извадена и украдена.
Фото: МИА
Во меѓувреме, одново е закачена таблата на споменикот на Александар Велики – „Воин на
коњ“, која беше извадена и оставена покрај споменикот. Сепак, оштетувањето остави
одредени последици, па засега таблата е криво поставена.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗИБЕРИ: Многу лични документи кои се обработени и подготвени за доставување се заглавени во лавиринтите на МВР

Готови документи се заглавени во лавиринтите на МВР, а поднесени се 50 претставки до Народниот правобранител. „Многу лични документи кои се обработени и подготвени...

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Државниот обвинител Љупчо Коцевски во првото телевизско интервју, во ТОП Тема на Телма наведе дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството...

Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори. Пребарај.. МАКФАКС МАКФАКС МАКЕДОНИЈАПендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту...

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...