14.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Во Македонија се одбележува Денот на армијата

Во Македонија се одбележува Денот на армијата

Translate (Eng):[gtranslate]

Во Армискиот центар за обука на вода во Охрид, денеска, ќе се одржи централната свеченост по повод 18 Август – Денот на Армијата. На свечената церемонија на 27-от роденден на Армијата, ќе се обратат претседателот Стево Пендаровски и министерката за одбрана, Радмила Шекеринска.

На овој ден пред 76 години на Славеј Планина, во славна Дебрца се формира првата организирана воена формација, Баталјонот „Мирче Ацев“, ( 18 Август 1943 година ), ден кој се слави како празник на Армијата на Република Македонија.
Денешниот ден е и ден во кој не смееме да ги заборавиме сите оние кои загинаа и кои ги положија животите за својата татковина, за Македонија. Вечно нека се памети нивниот пример за тоа како се сака и како се брани сопствената земја.
РЕКЛАМА
- Реклами -