12.9 C
Ohrid
четврток, октомври 21, 2021
Почетна Македонија Уште трае гаснењето на пожарот кај Косел (ФОТО)

Уште трае гаснењето на пожарот кај Косел (ФОТО)

Translate (Eng):[gtranslate]

Специјални авиони учествуваат во гаснење на пожарот кај селата Опеница и Косел, на територијата на општина Охрид.

Гори голема површина на борова шума кај месноста Јасика.

Кризниот штаб на општина Охрид веќе утврди мерки и понатамошни чекори кои се преземат со цел што поскоро да се совлада огнената стихија.

РЕКЛАМА

Пожарот меѓу селата Косел и Опеница избувна вчера попладне. Пожарникарските екипи веднаш излегоа на терен, но станува збор за непристапен терен.

Синоќа во Охрид силно се чувствуваше мирис од чадот од пожарот.