8.6 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаБЕШЕ ГОЛЕМ ЉУБИТЕЛ НА РИБОЛОВОТ: РИБОЛОВЦИТЕ ЌЕ МУ ОДДАДАТ ПОЧИТ НА АКТЕРОТ...

БЕШЕ ГОЛЕМ ЉУБИТЕЛ НА РИБОЛОВОТ: РИБОЛОВЦИТЕ ЌЕ МУ ОДДАДАТ ПОЧИТ НА АКТЕРОТ ВАНЧО ПЕТРУШЕВСКИ

Здружението на рекреативни риболовци „Рибарски приказни“ од Скопје ќе организира Миниолимпијада во риболов во чест на неодамна починатиот актер Ванчо Петрушевски, кој бил познат и како страстен риболовец.

Насловена „Ванчо Петрушевски 2019”, таа ќе се одржи од 6 до 8 септември на акумулацијата Козјак, на патека во месноста Здуње.

На настанот, кој ќе биде отворен за јавност, ќе бидат застапени пет спортски риболовни дисциплини: крап, пливка, мушица, спин и натпревар во подготвување рибна чорба. Учество ќе земат 150 натпреварувачи од Македонија, што го прави најмасовен настан од областа на риболовот организиран досега.

Планирано е Миниолимпијадата да биде традиционална и со нејзино организирање, секоја година да се чествуваат ликот и делото на еден од омилените македонски актери Ванчо Петрушевски.

Д. ЧУБРИЌ

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...