7.9 C
Ohrid
сабота, септември 25, 2021
Почетна Македонија БЕШЕ ГОЛЕМ ЉУБИТЕЛ НА РИБОЛОВОТ: РИБОЛОВЦИТЕ ЌЕ МУ ОДДАДАТ ПОЧИТ НА АКТЕРОТ...

БЕШЕ ГОЛЕМ ЉУБИТЕЛ НА РИБОЛОВОТ: РИБОЛОВЦИТЕ ЌЕ МУ ОДДАДАТ ПОЧИТ НА АКТЕРОТ ВАНЧО ПЕТРУШЕВСКИ

Translate (Eng):[gtranslate]

Здружението на рекреативни риболовци „Рибарски приказни“ од Скопје ќе организира Миниолимпијада во риболов во чест на неодамна починатиот актер Ванчо Петрушевски, кој бил познат и како страстен риболовец.

Насловена „Ванчо Петрушевски 2019”, таа ќе се одржи од 6 до 8 септември на акумулацијата Козјак, на патека во месноста Здуње.

РЕКЛАМА

На настанот, кој ќе биде отворен за јавност, ќе бидат застапени пет спортски риболовни дисциплини: крап, пливка, мушица, спин и натпревар во подготвување рибна чорба. Учество ќе земат 150 натпреварувачи од Македонија, што го прави најмасовен настан од областа на риболовот организиран досега.

Планирано е Миниолимпијадата да биде традиционална и со нејзино организирање, секоја година да се чествуваат ликот и делото на еден од омилените македонски актери Ванчо Петрушевски.

Д. ЧУБРИЌ

- Реклами -