20.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаСветНа денешен ден 1875-та е роден Фердинанд Порше, најголемиот конструктор на автомобили...

На денешен ден 1875-та е роден Фердинанд Порше, најголемиот конструктор на автомобили во историјата

Го конструираше првиот 4х4 и хибриден автомобил, победничките болиди на Mercedes и „Сребрените стрели“ на култниот Auto Union, се прослави со „Буба“ на Volkswagen, а го дизајнираше и еден од најмоќните тенкови на сите времиња – Tiger I.

Германецот Фердинанд Порше (1875 – 1951), најголемиот конструктор на автомобили во историјата е роден на денешен ден пред 144 години во близина на Либерец, денешна Чешка, тогаш дел од Австро-Унгарија.

Славата започна да ја гради во 1901-ва година во Виена со електрично-бензинскиот Lohner-Porsche Mixte, првиот хибриден и првиот 4х4 автомобил на светот, а и подоцна и работејќи за Daimler во Штутгарт, како и за Austro-Daimler и Steyr во Австрија.

Во 1918-та година избрал чехословачко државјанство, а славата и угледот ги стекнува во 1920-та со проектирањето на победничките серии на Mercedes S, SS и SSKL. Потоа беше главен конструктор на славната компанија Daimler-Benz, а кон средината на 30-тите години од минатиот век се прослави со тркачките болиди на Auto Union кои воведуваат револуционерна алуминиумска школка и мотор во средината.

Моделот од 1936-та година развивал импресивни 590 коњски сили од 6.0 V16 бензинец и можел да развие до 330 километри на час.

Кога започнал со работа на проектот KdF-Wagen, Хитлер и Гебелс инсистирале и официјално да стане Германец. Моделот KdF (Kraft durch Freude, на германски „Моќ преку радост“) со непотпишано користење на идеите на Евреинот Јозеф Ганц и Австриецот Ханс Ледвинке, стана култната „Буба“ на Volkwagen, автомобил со најголема серија на производство на сите времиња.

Германскиот „народен автомобил“ беше претставен во 1938-ма година, додека во истиот период неговите Auto Union болиди бележеа бројни успеси. Семејната компанија Порше под водство на синот и внукот на Фердинанд ќе прерасне во една од најмоќните компании на светот – еден од најпознатите производители на спортски автомобили, што започна во 1948-ма година со моделот Porsche 356.

Почина на 30-ти јануари 1951-ва година. Иако го следат и големи контроверзии, од обвинувања за плагијат, па се до поддршка на Нацизмот (го конструираше познатиот Tiger I, најдобриот тенк во Втората светска војна), поради што кон крајот на 1945-та година беше уапсен и помина 22 месеци во затвор, сепак Фердинанд Порше се смета за најзначајниот автомобилски конструктор на сите времиња.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...