4.9 C
Ohrid
четврток, април 18, 2024
ПочетнаСветВо оваа земја од ЕУ лебот чини 52 пати поскапо од просекот

Во оваа земја од ЕУ лебот чини 52 пати поскапо од просекот

Цената на лебот и житарките во земјите од Европската унија значително се разликувале во 2018-та година. Па така цената на лебот и житарките во најскапите држави членки на ЕУ била трипати поголема отколку во најевтината држава.

Кога цените во земјите ќе се споредат со индексот на просечните цени во Европската унија кој во целина изнесува 100, резултатите покажуваат дека во 2018-та година цената на лебот и житарките била највисока во Данска со индекс на ниво на цена 152, што значи дека во Данска лебот бил поскап за 52 отсто од просечната цена на лебот во ЕУ.

По Данска следи Австрија со индекс од 135, потоа Луксембург и Финска со индекс на ниво на цена од 127.

Цените на лебот и житарките во 2018-та годна најниски биле во Романија со индекс од 54, а потоа во Бугарија со индекс од 62 и Полска со индекс од 68.

Во истражувањето биле опфатени цени од различни категории на производи. Доколку се набљудуваат производи и услуги со голема потрошувачка како што се храна и безалкохолни пијалоци, облека и обувки, највисоки цени се забележани во Данска и тоа со 38 отсто над просекот.

Најниска цена во земјите од ЕУ е забележана во Бугарија, поточно 49 отсто под просекот.

Што се однесува до регионот за Хрватска ова истражување покажало дека цените на производите и услугите се за 47 отсто поевтини од просечните цени на истите производи во ЕУ.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Истепан вработен во ЕВН во Сарај.

Во текот на вчерашниот ден во 15.00 часот во СВР Скопје, Д.Б.(38) од с.Кадино, општина Илинден, пријавил дека во с.Глумово, општина Сарај, при извршување...

Пендаровски: Најмалку тројца владици во Синодот на МПЦ под руско влијание, но немаме докази дека се шпиони на руската федерална служба

Во изминатите неколку години, Македонија протера 18 руски дипломати, т.н. дипломати кои беа руски шпиони. Тоа беше направено во содејство со службите од кои...

Грејната сезона во Македонија продолжува поради временските услови

АД ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење со кој управуваат компаниите формирани од АД ЕСМ, како и подружницата „Енергетика“, дека...

Скафандерот стана дел од мене, уште го чувам – вели Костадиновска-Стојчевска

Тој скафандер стана дел од мене, го чувам и ќе ми дозволите да ви кажам од кои причини го чувам. Јас бев две години...