7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаСветСлепо 11-годишно девојче истрча маратон следејќи го гласот на мајка си

Слепо 11-годишно девојче истрча маратон следејќи го гласот на мајка си

Понекогаш победата воопшто не е важна. Таков е случајот со 11-годишната Вакана Уеда, која и покрај тоа што е слепа, успеа да го заврши маратонот во Хонолулу.

На упорното девојче му беа потребни 14 часа, 3 минути и 12 секунди за да стигне до целта и да ја скине лентата украсена со цвеќиња. Вакана во текот на целата трка го следела гласот на мајка си која ја водела кон целта.

Вакана УедаВакана Уеда со својата мајка

„Пред ознаката за половина маратон, таа имаше грчеви во ногата и многупати размислуваше да се откаже. Но, затоа што нејзиниот тим ја поддржуваше, таа успеа да го заврши маратонот“ – изјавила нејзината мајка.

Вакана УедаВакана во прегратката на мајка си

Оваа трка е петтиот по големина маратон кој се одржува во САД, а Вакана беше меѓу 19-те илјади луѓе кои успеаја да ја преминат целта. Иако оние кои први ја завршија трката долга 42 километри беа веќе заминати кога Вакана ја премина целта, самото нејзино завршување е голема инспиративна победа.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...

Сузбиена криминална група во Македонија, приведени 10 лица

Сузбиена криминална група, приведени 10 лица Денеска (02.03.2024), Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал - Сектор за криминалистички истраги - Единица за недозволена...

Уапсена жената која ограби починат човек во Велес

Полицијата ја уапси жената, која го ограби 54-годишниот велешанец, веднаш откако му се слошило, паднал и починал. Триесет и двегодишната велешанка, наместо да му помогне...