28.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 21, 2021
Почетна Македонија Лекарите бараат заштита од насилство, но зошто никој не спомнува колку ни...

Лекарите бараат заштита од насилство, но зошто никој не спомнува колку ни земаат мито истите тие??

Translate (Eng):[gtranslate]

Со транспаренти на кои пишува „Доста е!“ стотици доктори, сестри и други вработени лица во јавни здравствени установи, во време на паузата од половина час, денеска го искажаа својот револт од насилството што го трпат од пациентите, a кое е зачестено во последните месеци. Медицински персонал имаше пред речиси сите здравствени установи, вклучително и пред влезот на „8 Септември“, на скопските клиники, болницата „Мајка Тереза“ во Чаир, пред поликлиниката во Ѓорче Петров, а мирен протест на вработените во здравството имаше и во болници и амбуланти и во други градови во државата, во Велес, Валандово, Тетово.

ОВА Е САМО ЕДЕН ОД ИЛИЈАДНИЦИ СЛУЧАЈЕВИ ВО МАКЕДОНИЈА:

Здравството долго време се посочува како болна точка во Македонија во поглед на корупцијата. Мито не се бара само за доделување инвалидски пензии, туку речиси за секаква здравствена услуга. Нашиот соговорник ја раскажува својата болничка приказна. Пред да се оперирам, лежев една недела во болница, а не ме оперираа, раскажува нашиот соговорник.

РЕКЛАМА

„Почна докторот да раскажува дека има многу пациенти, па почна да го врти муабетот како вози 101, како оди на семинари, а е голем експерт, како тоа треба некој да го плати, дека платата е многу мала, значи од околу – бара пари. Никој доктор директно нема да каже дека бара пари. Индиректно побара. Утредента отидов, донесов 200 евра и следниот ден бев земен на програма.“

- Реклами -