11.7 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаМакедонијаСител сторија - од инвалидска количка на нозе со нова хируршка интервенција

Сител сторија – од инвалидска количка на нозе со нова хируршка интервенција

Со музика полесно поминува престојот во болница. Музичарот Неат Велиов кој има 4 децениска кариера со неговиот блех оркестар, се опоравува од хируршката интервенција со трубата покрај него. На ортопедија го донеле во инвалидска количка. Поради сериозни проблеми со колената последните 5 години не можел да се движи самостојно. Операцијата во понеделникот била успешна за Неат.

-Пет години сум со количка. Сега можам да функционирам, ее гледате сега го мрдам коленото. Ќе се вратам на музиката, зашто изминатите години луѓето ме заборавија. Ме оперираше др. Камнар и сега сум супер, вели Неат Велиов музичар.

Неат Велиов е првиот пациент во земјата но и пошироко кај кого е направена операција и добил ново колено. Ортопедскиот хирург Виктор Камнар кој го оперирал Велиов, вели дека освен оваа интервенција нема друг спас за овие пациенти да не завршат како инвалиди.

– За прв пат во Македонија изведовме операција, тоа е реконструкција на коленов зглоб и тоа кај посебни состојби- пострауматски состојби, претходно вграднеи импланти и ова е напредна технологија и се прави кај многу тешки деформитети. Нема друг тип на лекување и овие лица завршуваат во инвалидски колички, вели др. Виктор Камнар ортопедски хирург

Во операционата сала на Ортопедија присуствувал и австриски тим на лекари кои ги надгледувале интервенциите. Освен Велиов, упсешен третман на коленото имала уште една пациентка. Порано, лицата со вакви деформитети оделе на лекување во странство.

-Пациентите се добри, рехабилитацијата кај нив е побрза од вообичаено. Се зголемува бројот на пациенти кои имаат потреба од вакви интервенции, вели Камнар.

Велиов наскоро ќе ја напушти Ортопедија и дома ќе си замине без инвалидска количка. Но работите не застануваат. Доктор Камнар најави дека ќе продолжат со овие интервенции а не ја исклучува можноста освен на Клиника овие операции да ги прават заеднички со неговите колеги и во другите ортопедски центри во земјата.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...