7.6 C
Ohrid
сабота, март 2, 2024
ПочетнаМакедонијаАвтопат Кина-Пакистан од 880 км за само 36 месеци, а Кичево-Охрид 62...

Автопат Кина-Пакистан од 880 км за само 36 месеци, а Кичево-Охрид 62 километри за само 7 години

Автопатот Кина-Пакистан од 880 километри е изграден во рекордни 36 месеци и сега е отворен за сообраќај. Чудо на 21 век!-гласи твитот на Насасира Арнолд.

– Ние, автопат Кичево-Охрид 62 километри (само) за 7години успеавме да стигнеме да фрлиме 15 км асфалт!

И двата автопата ги граделе Кинези. Тоа значи дека не е проблемот до градителите, туку нешто друго, штом во Кина може чочек да одиграат по три години и завршени 880 км, а во Македонија треба да поминат седум години за чочек на автопатска делница од само 62км.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗИБЕРИ: Многу лични документи кои се обработени и подготвени за доставување се заглавени во лавиринтите на МВР

Готови документи се заглавени во лавиринтите на МВР, а поднесени се 50 претставки до Народниот правобранител. „Многу лични документи кои се обработени и подготвени...

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Државниот обвинител Љупчо Коцевски во првото телевизско интервју, во ТОП Тема на Телма наведе дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството...

Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори. Пребарај.. МАКФАКС МАКФАКС МАКЕДОНИЈАПендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту...

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...