0.9 C
Ohrid
среда, јануари 26, 2022
Почетна Македонија Автопат Кина-Пакистан од 880 км за само 36 месеци, а Кичево-Охрид 62...

Автопат Кина-Пакистан од 880 км за само 36 месеци, а Кичево-Охрид 62 километри за само 7 години

Translate (Eng):[gtranslate]

Автопатот Кина-Пакистан од 880 километри е изграден во рекордни 36 месеци и сега е отворен за сообраќај. Чудо на 21 век!-гласи твитот на Насасира Арнолд.

– Ние, автопат Кичево-Охрид 62 километри (само) за 7години успеавме да стигнеме да фрлиме 15 км асфалт!

И двата автопата ги граделе Кинези. Тоа значи дека не е проблемот до градителите, туку нешто друго, штом во Кина може чочек да одиграат по три години и завршени 880 км, а во Македонија треба да поминат седум години за чочек на автопатска делница од само 62км.

РЕКЛАМА