24.9 C
Ohrid
четврток, јуни 20, 2024
ПочетнаЗабаваСекојдневни работи чија намена ќе ја откриете дури сега

Секојдневни работи чија намена ќе ја откриете дури сега

Понекогаш употребуваме некој предмет со години пред да откриеме уште некоја негова намена. На пример, маргините на книгите биле додадени со цел да се заштитат ракописите од пожар или други незгоди бидејќи во минатото печатењето било навистина скап процес.

nekolku-primeni-na-sekojdnevnite-predmeti-za-koi-verojatno-ne-ste-znaele-01.jpg

Погледнете ги 8-те предмети што сигурно ги употребувате секојдневно, но за кои не сте знаеле дека имаат и друга примена:

Квадратот со дупчиња на ранците

На почетокот, овие квадратчиња ги имало само на ранците за туристи и се користеле за закачување на јажиња. На ова место од ранецот можете да закачете чадор, шише вода, па дури и вашите патики.

nekolku-primeni-na-sekojdnevnite-predmeti-za-koi-verojatno-ne-ste-znaele-02.jpg

Малото дупче до камерата на iPhone

Малото дупче на овие смартфони што се наоѓа помеѓу блицот и камерата е всушност уште еден микрофон. Овој микрофон ја блокира надворешната врева и го прави звукот од разговорот појасен.

nekolku-primeni-na-sekojdnevnite-predmeti-za-koi-verojatno-ne-ste-znaele-03.jpg

Чепкалки за заби

Доколку сте виделе чепкалка како на фотографијата, сигурно сте си помислиле дека горниот дел е само дизајн. Но, ова се јапонски чепкалки чиј горен дел може да се скрши и да се употреби како држач.

nekolku-primeni-na-sekojdnevnite-predmeti-za-koi-verojatno-ne-ste-znaele-04.jpg

Дупките во вашите патики

Првите обувки од овој вид биле наменети за кошаркари. На обувките бил додадени дупчиња од страната за спортистите да можат посилно да ги стегнат врвките. И денес некои обувки го имаат овој дизајн, но сега дупчињата се еден вид вентилација.

nekolku-primeni-na-sekojdnevnite-predmeti-za-koi-verojatno-ne-ste-znaele-05.jpg

Иглата на преса за лук

Оваа алатка можете да ја користите и за отстранување семки од цреши. Иглата ја отстранува семката на „уреден“ начин

nekolku-primeni-na-sekojdnevnite-predmeti-za-koi-verojatno-ne-ste-znaele-06.jpg

Внатрешниот „џеб“ кај женската долна облека

Кога се шие женската долна облека, страничниот и задниот дел се прикачени на главниот шев. Бидејќи е речиси невозможно да се направи уште еден внатрешен шев, предниот дел останува и изгледа како џеб.

nekolku-primeni-na-sekojdnevnite-predmeti-za-koi-verojatno-ne-ste-znaele-07.jpg

Фиоката под вашата рерна

Најчесто луѓето го користат овој дел од рерната за чување тави, капаци и слично. Но оваа фиока е место каде што можете да ја чувате храната што не сакате да се излади.

nekolku-primeni-na-sekojdnevnite-predmeti-za-koi-verojatno-ne-ste-znaele-08.jpg

Дупката во лажицата за шпагети

Оваа дупка е направена со цел да ви помогне да измерите колку шпагети треба да сварите. Во дупката собира доволно шпагети за една личност.

nekolku-primeni-na-sekojdnevnite-predmeti-za-koi-verojatno-ne-ste-znaele-09.jpg

Спирова С. | Црнобело

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Почина 25 годишен професионален војник синоќа во Скопје !!

Синоќа во Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување КАРИЛ почина професионалниот војник А.Ј. (25), соопшти Генералштабот на Армијата на Македонија. Војникот беше еден...

Неготинчанец ја запалил семејната куќа оти бил скаран со неговиот татко и мајка !!!

Дваесет и седумгодишен неготинчанец со иницијали М.А. доби кривична пријава од полицијата, откако предизвика пожар во домот на неговите родители, и покрај судската забрана...

Aлбански репрезентативец ги пцуеше Македонците и Србите по натпреварот против Хрватска

Албанија се спаси од пораз против Хрватска со гол во 95. минута (2-2), но натпреварот го одбележаа провокативни пораки од трибините, а уште поголем...

Луѓето над 40 години треба да работат само 3 дена во неделата

Истражување од 2016 година, објавено неодамна, открива дека од луѓето над 40 години може да се добијат најдобри резултати на работа ако тие работат...