10.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаУЧК ВЛЕГУВА ВО АГЕНЦИЈАТА ЗА НАЦИОНАЛНА БEЗБEДНOCT: Бивши тepopисти ќе работат како...

УЧК ВЛЕГУВА ВО АГЕНЦИЈАТА ЗА НАЦИОНАЛНА БEЗБEДНOCT: Бивши тepopисти ќе работат како paзyзнaвачи во новата Агенција за национална бeзбeднocт

Весникот КОХА објави скандалозни информации за приликите во службата, каде според весникот се подготвувал бунт, а се најавени и оставки на дел од раководниот кадар поради непрофесионално работење.

Според КОХА, досега се вработени луѓе со кривични пријави против нив, а како пример е посочен началникот во Прилеп против кој има 5 кривични пријави досега. Вработени се и луѓето кои се одговорни за случајот „Сопот“, во кој обвинетие од неодамна се ослободени од обвинението, а државата им исплати оштета од 1.2 милиони евра поради неправилно судење.

Дополнително, не се вработуваат професионалци со 10-15 годишно искуство во УБК и другите безбедносни агенции, туку се одбиваат за вработување и се бркаат од службите по основи кои не се законски предвидени.

Додека трае ваквиот хаос во службата, директорот Виктор Димовски потпишал решение за вработување на Хајри Алија од селото Селце. Алија е учесник во воениот конфликт во 2001.та година како дел од терористичката организација УЧК.

На фотографијата, може да се забележи Алија заедно со командант Хоџа. Сите заедно беа во затвор на Косово, а тогаш беа уасени при обид илегално да избегаат во 2001.та при артилериското бомбардирање на Шипковица.

Истиот, вработен во УБК е сега превземен во новата Агенција за Национална Безбедост.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Максим: Нема да коалицирам со ова раководство на СДСМ после парламентарните избори

А1он (ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара 17/04/2024 - 16:47202 Од: Александар Тодески SHARE Нема да коалицирам со ова раководство...

Затвореници се обиделе да убијат осуденик во затворот Прилеп

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. На...

Приведено 19-годишно момче од Гостивар- На соседот му ги украл кравите !!!

Деветнаесетгодишно момче е приведено отако украл добиток од штала во гостиварското село Добридол. „На 16.04.2024 во 09.15 часот во гостиварски Добридол, полициски службеници од СВР...

Скопјанец истепал полицајци во полициска станица

Во понеделникот околу 11.30 часот во Полициската станица Бит Пазар, бил приведен 33-годишниот К.С од Скопје затоа што во станицата физички нападнал полициски службеници...