11.9 C
Ohrid
понеделник, февруари 26, 2024
ПочетнаМакедонијаБаба Марица Андреева е најстариот жител на општина Центар, прослави точно еден...

Баба Марица Андреева е најстариот жител на општина Центар, прослави точно еден век.

Ведра, со поглед полн со живот и брчки кои сепак и ги издаваат годините и искуството кои ги има зад себе. Марица Андреева е најстариот жител во Општина Центар и пред само неколку дена наполни 100 години. Иако годините ја надвиснале, блажината на нејзиниот поглед и позитивниот дух е она што и останало и ден денес.Таа е стара скопјанка, родена и израсната во Маџир маало, раскажува како куќата од нејзиното детство сеуште е таму како сведок на спомените.

Фотографии на својата фејсбук страна ги објави градоначалникот на Центар, Саша Богдановиќ кои изминатите денови беше во посета на баба Марица.

Се испративме со желби пак да се видиме за наредниот 101 роденден, напиша Богдановиќ на фејсбук.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Со самото вадење на органите и го спасиле животот: Нема вина кај лекарите за случајот со Веапоска покажува вешатчењето

Со вкрстено испрашување на вештакот, професор доктор Драге Дабески, кој на барање на обвинетите го изработи вештиот наод за отстранувањето на матка, јајник и...

Спречен шверц на апарати за игри на среќа на царинската испостава Гевгелија

Девет апарати за игри на среќа, како и 405 делови за одржување, се запленети откако увозник се обидел да ги прошверцува помеѓу пријавена стока...

Б.Н. од Македонски Брод го освои Супер милионер џекпотот вреден фантастични 20.555.130 милиони денари

Б.Н. од Македонски Брод е играчот кој фантастични 20.555.130 денари. Тој е среќниот сопственик на вториот СУПЕР МИЛИОНЕР на Видеолотарија Касинос Австрија, оваа година. Македонски...

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар и Господ – еден од најпознатите и најдобрите македонски...