20.9 C
Ohrid
вторник, јуни 15, 2021
Почетна Македонија После ова видео Коѕијас и Ципрас болни ќе легнат: Гpчки бeнд од...

После ова видео Коѕијас и Ципрас болни ќе легнат: Гpчки бeнд од Атина извeдyва мaкeдoнcки нapoдни пecни

Translate (Eng):[gtranslate]

Пентаикон е фолк бенд од Атина формиран од студенти кои свират претежно традиционална народна грчка музика. Бендот е формиран од 5 членови (четворица момци и една девојка), а и самото име на бендот озналува “пет”.

Нивни најнови преработки се токму стари македонски песни кои потекнуваат од Егејска Македонија.

Тоа го пишува и во описот на видеото, каде дечките од бендот пишуваат дека песните се на Македонски јазик.

РЕКЛАМА

Служнете ги нивните изведби:

- Реклами -