7.5 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаСвет(ФОТО) Двегодишно девојче не е запишано во градинка бидејќи нејзиното лице го...

(ФОТО) Двегодишно девојче не е запишано во градинка бидејќи нејзиното лице го сметаат за „премногу страшно“

Родителите на двегодишната Софија Закхарова се во шок откако нивното девојче не е запишано во градинка поради својот изглед.
„Ни рекоа дека прво детето мораме да го однесем на операција за да може да оди во градинка како и сите останати деца“, тврди нејзината мајка Светлана Закхарова.
Нејзината ќерка има деформација на черепот, поради што челото и е пошироко а прстите на рацете и на нозете и се споени. Сепак, видеото кое е објавено, а потоа било повлечено, покажува дека девојчето е среќно и заиграно и покрај тоа што изгледа поинаку од останатите деца.

Софија живее во руското село Алатан со мајка и, татко и Расул и бабите и дедовците. Нивниот дом нема греење, вода ниту шпорет. Родителите не примаат финансиска помош поради оштетувањето кое го има нивната ќерка.
Локалната хуманитарна организација „Rainbow of Goodness“, одлучила да провери поради што двегодишното девојче не е запишано во градинка. Сега е покрената истрага за да се дознае кој ја донел таа одлука, но и затоа што лекарите на девојчето не му ја направиле неопходната операција.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗИБЕРИ: Многу лични документи кои се обработени и подготвени за доставување се заглавени во лавиринтите на МВР

Готови документи се заглавени во лавиринтите на МВР, а поднесени се 50 претставки до Народниот правобранител. „Многу лични документи кои се обработени и подготвени...

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Државниот обвинител Љупчо Коцевски во првото телевизско интервју, во ТОП Тема на Телма наведе дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството...

Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори. Пребарај.. МАКФАКС МАКФАКС МАКЕДОНИЈАПендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту...

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...