16.7 C
Ohrid
вторник, септември 28, 2021
Почетна Македонија ''Несовесни струмичани испокасапиле коњ и остатоците ги фрлиле во канализациониот систем''

”Несовесни струмичани испокасапиле коњ и остатоците ги фрлиле во канализациониот систем”

Translate (Eng):[gtranslate]

Со ваков памет ќе останеме во место уште 1.000 години.

Несовесни струмичани деновиве испокасапиле коњ и остатоците ги фрлиле во канализациониот систем кои заглавиле во Пречистителната станица каде предизвикале матријална штета. Станицата била во прекин од неколку часа но во моментов работи. Надлежните истражуваат кој фрлал цели делови од животно во системот за одведување на отпадни води.

Остатоци од искапсапен коњ фрлен во канализациониониот систем предизвика неколкучасовен прекин на работата на Станицата за прочистување на отпадните води во Струмица. Паралелно предизвикана е штета на влезна решетка за отпадни води која работи на електромотори.

РЕКЛАМА

Според струмички комуналец уништени одредени делови кои се санираат но потребни се и дополнителни интервенции велат од комуналното претпријатие кои биле изненадени од несовесноста на гражаните. Случајот е пријавен кај надлежните од каде бараат расчистување на случајот.

Од Комуналец апелираа до гражаните за посовесно и поодговорно однесување кон канализационата мрежа бидејки не било првпат преку неа до пречистителната доажаат умрени и пцовисани животни.

Пречистителната станица во Струмица се градеше со средства од ЕУ во висина од 6.5 милиони евра а ја изведуваше германската ,,Вете – Е’’. Станува збор за современа станица во која е имплементирана најсовремена технологија за третман на отпадните води на чии објекти пред неколку месеци беа насликани мурали симболизирајки го значењето на водата.

- Реклами -