4.9 C
Ohrid
четврток, април 18, 2024
ПочетнаМакедонија''Несовесни струмичани испокасапиле коњ и остатоците ги фрлиле во канализациониот систем''

”Несовесни струмичани испокасапиле коњ и остатоците ги фрлиле во канализациониот систем”

Со ваков памет ќе останеме во место уште 1.000 години.

Несовесни струмичани деновиве испокасапиле коњ и остатоците ги фрлиле во канализациониот систем кои заглавиле во Пречистителната станица каде предизвикале матријална штета. Станицата била во прекин од неколку часа но во моментов работи. Надлежните истражуваат кој фрлал цели делови од животно во системот за одведување на отпадни води.

Остатоци од искапсапен коњ фрлен во канализациониониот систем предизвика неколкучасовен прекин на работата на Станицата за прочистување на отпадните води во Струмица. Паралелно предизвикана е штета на влезна решетка за отпадни води која работи на електромотори.

Според струмички комуналец уништени одредени делови кои се санираат но потребни се и дополнителни интервенции велат од комуналното претпријатие кои биле изненадени од несовесноста на гражаните. Случајот е пријавен кај надлежните од каде бараат расчистување на случајот.

Од Комуналец апелираа до гражаните за посовесно и поодговорно однесување кон канализационата мрежа бидејки не било првпат преку неа до пречистителната доажаат умрени и пцовисани животни.

Пречистителната станица во Струмица се градеше со средства од ЕУ во висина од 6.5 милиони евра а ја изведуваше германската ,,Вете – Е’’. Станува збор за современа станица во која е имплементирана најсовремена технологија за третман на отпадните води на чии објекти пред неколку месеци беа насликани мурали симболизирајки го значењето на водата.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Истепан вработен во ЕВН во Сарај.

Во текот на вчерашниот ден во 15.00 часот во СВР Скопје, Д.Б.(38) од с.Кадино, општина Илинден, пријавил дека во с.Глумово, општина Сарај, при извршување...

Пендаровски: Најмалку тројца владици во Синодот на МПЦ под руско влијание, но немаме докази дека се шпиони на руската федерална служба

Во изминатите неколку години, Македонија протера 18 руски дипломати, т.н. дипломати кои беа руски шпиони. Тоа беше направено во содејство со службите од кои...

Грејната сезона во Македонија продолжува поради временските услови

АД ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење со кој управуваат компаниите формирани од АД ЕСМ, како и подружницата „Енергетика“, дека...

Скафандерот стана дел од мене, уште го чувам – вели Костадиновска-Стојчевска

Тој скафандер стана дел од мене, го чувам и ќе ми дозволите да ви кажам од кои причини го чувам. Јас бев две години...