4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаШекеринска: ''Ние сме веќе во НАТО, сигурно сме дека и народот го...

Шекеринска: ”Ние сме веќе во НАТО, сигурно сме дека и народот го има осетено тоа”

Шекеринска: ”Ние сме веќе во НАТО, сигурно сме дека и народот го има осетено тоа”

Вицепремиерката Радмила Шекеринска објави дека Министерството за одбрана на Македонија и Министерството за национална одбрана на Грција денеска во Атина го потпишаа Технички аранжман за надзор на воздушниот простор.

„Ние сме веќе НАТО: денеска во Атина со Министерството за национална одбрана на Грција го потпишавме Техничкиот аранжман за надзор на нашиот воздушен простор. Заштитата на небото е ексклузивно право само на земјите членки на НАТО. Одбројуваме до полноправно членство!“, објави министерката за одбрана.

Аранжманот го потпишаа началникот на Генералштабот, генералот Васко Ѓурчиновски и началникот на одбраната, генералот Христос Кристодулу и истиот претставува официјализирање на мисијата „Air– policing”, а ќе се реализира во координација со НАТО.

Претходно, Договор за соработка во одбраната беше потпишан од страна на министрите за одбрана, Радмила Шекеринска и Евангелос Апостолакис, за време на посетата во април годинава на високата владина делегација на Грција на нашата држава.

Инаку, во месец мај со два прелети во воздушниот простор на Република Северна Македонија од страна на воздухоплови Ф-16 на грчката армија, се изврши првиот пробен прелет за потребите на НАТО мисијата „Air-policing “, со цел проверка на комуникациите и радарската покриеност на нашиот воздухопловен простор.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...