7.5 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаЈа фалеше Данска ама се предомисли: Екс министерот Тевдовски ќе предава на...

Ја фалеше Данска ама се предомисли: Екс министерот Тевдовски ќе предава на Универзитет во Чикаго

Поранешниот министер за финансии Драган Тевдовски ќе предава на Универзитетот во Чикаго.

Но сепак тој нема да се пресели таму, ако помисливте, туку само ќе одржи едно предавање. Објавата ја сподели лично на својот фејсбук профил

„Следната недела ќе држам предавање на Универзитетот во Чикаго на тема: “Како да се изгради капитализам кој ќе биде добар за сите во Југоисточна Европа”. Ова е чест за мене, бидејќи не само што Универзитетот во Чикаго е број 1 во светот по економија според Шангајската ранг листа, туку е домот на познатата школа за економија каде предавале и предаваат многу добитници на Нобеловата награда за економија. Најавата за предавањето ја има на Стиглер центарот за изучување на економијата и државата, пишпува Тевдовски.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗИБЕРИ: Многу лични документи кои се обработени и подготвени за доставување се заглавени во лавиринтите на МВР

Готови документи се заглавени во лавиринтите на МВР, а поднесени се 50 претставки до Народниот правобранител. „Многу лични документи кои се обработени и подготвени...

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Државниот обвинител Љупчо Коцевски во првото телевизско интервју, во ТОП Тема на Телма наведе дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството...

Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори. Пребарај.. МАКФАКС МАКФАКС МАКЕДОНИЈАПендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту...

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...