7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонија(ФОТО) Помош и од Македонија: Отец Оливер Петровски замина кај малата Тијана

(ФОТО) Помош и од Македонија: Отец Оливер Петровски замина кај малата Тијана

Изминативе 10 дена, цела Србија ја потресе приказната за 5 – годишната Тијана и нејзината Марија од село Горна Козница. Имено, овие две дами едвај успеваа да ги преживеат деновите. Единствен приход им се средствата кои ги добиваат од детскиот додаток и социјалната помош, а тие не се доволни за да се преживее еден месец.

По објавувањето на нивната приказна на порталот хаштаг, добивале многу пораки во кои македонски граѓани изразиле желба да им помогнат. Сите тие под раководство на Отец Оливер Петровски од хуманитарната организација Св. Спас, собраа доволно помош која ќе биде доставена до Тијана и нејзината мајка.

„Отец Оливер Петровски и Игор Краљевски Бог да е со вас и лесен пат… се носат донации кај малата ТИјана и нејзината мајка Марија во село Горна Козница, Србија… сите кои донираа за ова мала принцезичка Бог да ве благослови“ – стоеше под фотографиите кои ги сподели нашата читателка.

Играчки, алишта, прибор, храна и уште многу работи потребни за секојдневна егзистенција ќе бидат доставени до оваа семејство, кое благодарение на хуманите луѓе ширум Балканот ќе успее да ја преживее зимата.

Ова е уште едне доказ дека сме навистина хумана нација и дека кога вистински е потребна помош, треба да се помогне.

И.М за Хаштаг.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...

Сузбиена криминална група во Македонија, приведени 10 лица

Сузбиена криминална група, приведени 10 лица Денеска (02.03.2024), Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал - Сектор за криминалистички истраги - Единица за недозволена...

Уапсена жената која ограби починат човек во Велес

Полицијата ја уапси жената, која го ограби 54-годишниот велешанец, веднаш откако му се слошило, паднал и починал. Триесет и двегодишната велешанка, наместо да му помогне...