9.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаСветДемонстрантите во Атина до Помпео: Оди си дома!

Демонстрантите во Атина до Помпео: Оди си дома!

Додека илјадници антиамерикански демонстранти во Атина протестираа против неговата посета, американскиот државен секретар, Мајк Помпео, денеска зборуваше за важноста на потпишувањето на договорот за одбрана меѓу двете земји и како Грција може да биде „столб на стабилноста за регионот“.

Илјадници демонстранти извикуваа: „Помпео оди си дома!“ пред грчкиот парламент, додека центарот на градот Атина беше затворен за сообраќај, со силно полициско присуство.

„Грција може да игра важна стратешка улога во регионот и може да биде столб на стабилноста“, рече Помпео, кој се состана со премиерот Киријакос Мицотакис.

Грчкиот премиер зборуваше за напнатата ситуација во источниот Медитеран, каде Кипар, островска членка на ЕУ, ја обвинува Турција за спроведување нелегални операции за дупчење во морето во потрага по природен гас.

„Кипар повика на примена на меѓународното право и јас го поздравувам позитивниот придонес на Соединетите Американски Држави во создавање на попродуктивна клима во регионот“, рече Мицотакис.

Европската унија во неколку наврати го осудуваше илегалното бушење од страна на Турција кај Кипар, а Анкара оваа недела испрати брод „Јавуз“ во ексклузивната поморска економска зона на Кипар, каде оперативни дозволи за работа имаат францускиот и италијанскиот енергетски гигант „Тотал“ и „Ени“.

Посетата на Грција е последна од турнејата на Помпео. Тој претходно ги посети Италија, Црна Гора и Северна Македонија.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Да се врати средното полициско училиште, полицајците со сѐ послаб просечен успех!

Независниот полициски синдикат бара враќање на средното полициско училиште. Главна причина за тоа, е според нив, се послабиот просечен успех на кандидатите за полицајци во...

Максим: Нема да коалицирам со ова раководство на СДСМ после парламентарните избори

А1он (ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара 17/04/2024 - 16:47202 Од: Александар Тодески SHARE Нема да коалицирам со ова раководство...

Затвореници се обиделе да убијат осуденик во затворот Прилеп

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. На...

Приведено 19-годишно момче од Гостивар- На соседот му ги украл кравите !!!

Деветнаесетгодишно момче е приведено отако украл добиток од штала во гостиварското село Добридол. „На 16.04.2024 во 09.15 часот во гостиварски Добридол, полициски службеници од СВР...