11.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаЗгасна „ѕвезденото небо“: Желбата на Тоше остана неисполнета

Згасна „ѕвезденото небо“: Желбата на Тоше остана неисполнета

На денешен ден точно пред 12 години на градскиот стадион во Скопје, легендарниот музичар Тоше Проески го одржа својот последен хуманитарен концерт, посветен на училиштата во Македонија.

-Добро вечер Македонијо! Дали сте расположени за уште едно дружење? Едноставно не можам да верувам во колку голем број ве има вечерва. Како минува времето, и како доаѓаат другите концерти се поназад и поназад се повлекуваме со сцената, тоа ми е посебно драго. Се надевам дека на наредниот концерт кој ќе се случи за неколку години, сцената ќе биде на крајот на стадионот и се ќе биде преполно. Дозволете ми да ви се заблагодарам вам, затоа што вие сте најзаслужните вечерва за ова што се случува. Денес сте на мое огромно задоволство на мој трет концерт, и посебна чест ми е што е хуманитарен, сите средства кои ќе бидат собрани вечерва од картите се ваша донација за обновување на основните училишта во Македонија. Едно од тие училишта е и ,,Никола Карев” во Крушево, основното училиште каде што учев јас. Драго ми е што новите ќе генерации ќе имаат можност да се школуваат со нови методи и во нова средина, бидејќи школувањето е наша заедничка одговорност – беа зборовите со кои Проески го започна концертот пред преполниот стадион.

Со ,,Игри без граници” го започна тричасовниот настан, не ни насетувајќи ја трагедијата која што се случи само 11 дена по концертот. Настанот се заврши кога Стојан Тренчевски, претставник од фондацијата ,,Мајка Тереза” излезе на бината и на менаџерката на Тоше, Љиљана Петровиќ и врачи статуетка во знак на благодарност. Исти стауетки добија и колегите на Тоше, Бојан Маровиќ, Антонија Шола, Марија Шестиќ и Адијан Гаџа кои му гостуваа на концертот. На Проески му подари осветена статуа на Мајка Тереза, порачувајќи му дека тој многу дава и осветлува насекаде.

-Горди сме на тебе за сите времиња. Да си жив, и нека оваа светица ти осветлува патот- рече Тренчевски.

Откако ја зеде статуата, Тоше пред публиката кажа дека наградата им припаѓа на неговите родители, кои му ја всадиле хуманоста, по што истата и ја даде на неговата мајка.

За жал желбата секоја година да се собираме во што е можно поголем број оваа година како и претходната не се исполни. Минатата година се одржа голем концерт во сегашната арена А1, на која се промовираше последниот постхумен албум „Secret place“, иако и тој не беше на 5 октомври како што првично беше предвидено, туку на 2 ноември.

Извор: Фокус

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...