11.9 C
Ohrid
понеделник, февруари 26, 2024
ПочетнаСветПолитичар криел злато во неговиот подрум, доволно да е купи Македонија и...

Политичар криел злато во неговиот подрум, доволно да е купи Македонија и Грција.

Кинескиот политичар, 58-годишниот Џанг Чи ќе мора да даде добро објаснување за потеклото на златото кое е пронајдено во подрумот на неговата куќа. Џанг Чи, членот на покраинскиот и општински одбор на странки, наводно подлегнал на дисциплинско испитување и се наоѓа под истрага поради можни незаконитости кога биле откриени огромни залихи на злато.

Властите пронашле околу 13,5 тони злато, како и милиони јуани во готовина и антиквитети, како и огромно портфолио со луксузни недвижнини. На снимката може да се видат истражувачите како редат илјадници златни кругови, од кои некои не можат ниту да стојат на полицата.

Се проценува дека златото вреди околу 600 милиони долари, а пронајдени се повеќе од милијарда долари на неговата сметка во банка. Сетоа тоа го примал како мито. Тоа го прави побогат од Џек Ма, најбогатиот Кинез кој тежи 37 милијарди долари. Експертите проценуваат дека содржината од неговиот подрум може да ја спаси Грција од финансиска криза која во сиpoмаштија довела многу луѓе.

Како овој политичар уапеал да го собере ова богатство во комунистичка Кина ќе остане мистерија за сите, освен за кинеското правосудство.

Политичарите ocyдени за „еконосмки злостopcтва“ или kopyпција во Кина може да се соочат и со cмpтна кaзна.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Со самото вадење на органите и го спасиле животот: Нема вина кај лекарите за случајот со Веапоска покажува вешатчењето

Со вкрстено испрашување на вештакот, професор доктор Драге Дабески, кој на барање на обвинетите го изработи вештиот наод за отстранувањето на матка, јајник и...

Спречен шверц на апарати за игри на среќа на царинската испостава Гевгелија

Девет апарати за игри на среќа, како и 405 делови за одржување, се запленети откако увозник се обидел да ги прошверцува помеѓу пријавена стока...

Б.Н. од Македонски Брод го освои Супер милионер џекпотот вреден фантастични 20.555.130 милиони денари

Б.Н. од Македонски Брод е играчот кој фантастични 20.555.130 денари. Тој е среќниот сопственик на вториот СУПЕР МИЛИОНЕР на Видеолотарија Касинос Австрија, оваа година. Македонски...

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар и Господ – еден од најпознатите и најдобрите македонски...