16.9 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Македонија Ќе има ли правда за дедо Љубе?- Старецот кој пукаше во крадци...

Ќе има ли правда за дедо Љубе?- Старецот кој пукаше во крадци да си ја заштити својата сопруга. (ВИДЕО)

Translate (Eng):[gtranslate]

Затворен на слобода. Вака најдобро може да се опишат изминативе шест години од животот на Љубомир Митев (79) од Којково, на јавноста познат како дедо Љубе, кој за да ги заштити својот и животот на сопругата Царка пукаше во двајца натрапници во неговиот дом и уби еден од нив.

Шест години трае неговата битка да докаже дека не е виновен што кобната ноќ на 27 феврури 2013 година во неговата трошна куќа провалиле Зоран Златков и Борчо Иванов, кои во намера да ги ограбат со часови се изживувале врз двајцата старци. Шест години дедо Љубе се обидува да докаже дека оружјето што го имал му останало од татко му и било неопходно во дивината за да се одбрани од шумските ѕверки, но и од „нелуѓето“.

А тоа му е јасно на секого кој дошол кај дедо Љубе, на кого првите соседи му се одалечени со километри, а до каде може да се стигне само со џип, или да се оди два часа по планината. Шест години дедо Љубе редовно доаѓа во кумановскиот суд каде деновиве треба да биде донесена пресуда за неговиот случај. Прва, и како што сите се надеваат, ослободителна.

РЕКЛАМА

24 Инфо

- Реклами -