Заев: 300 пилоти нема ни во мое Муртино а камо ли во Арачиново

Зоран Заев, премиерот на Македонија, на денешната прес-конференција демантираше дека СДСМ ветил вработување на 300 пилоти од општина Арачиново, туку дека се работи за, како што рече – пилот-проекти. Според Заев, се работи за недоразбирање конструирано од некој од општината во која СДСМ има свој градоначалник.

– 300 пилоти не сме ветиле, пилот-проекти се тоа. Државата нема таков ресурс за да вработува 300 пилоти. Со секоја почит за сите професии во Арачиново, такви профили нема ни во мое Муртино, ниту во Скопје, ниту во кое било такво место во земјата, рече Заев.

Од друга страна, тој рече дека во Арачиново се реализираат проекти како спортски терен, резервоар за вода, канализација итн.

faktor

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here