4.9 C
Ohrid
четврток, април 18, 2024
ПочетнаСпортСловенците шокирани од изјавата на капитенот: Пандев ја понижи Словенија!

Словенците шокирани од изјавата на капитенот: Пандев ја понижи Словенија!

Словенечка Екипа му се налути на Горан Пандев и го обвини нашиот капитен дека ја понижил Словенија со изјавата по натпреварот на арената „Тодор Проески” и триумфот на Македонија од 2-1.

Словенија синоќа загуби во Скопје и значително си ги намали шансите за пласман на Европското првенство. И наместо проблемите да си ги бараат во сопствените редови, популарните „змајчеки“ му се нафрлија на Горан Пандев.

Весникот Екипа го обвини нашиот капитен дека ја понижл Словенија со својата изјавата по крајот на мечот, која ја опишаа како шокантна.

„Словенија го има Јосип Иличиќ, кој е одличен фудбалер, но нема ништо повеќе. Останатиот дел од тимот не е ниту блиску до него, а премногу лесно размислувате дека сте селекција која треба да игра на Европско првенство. И пред почетокот на мечот кажав дека Словенија не е ништо посебно, и нашата победа го потврди тоа. Да, го имате и Облак, нема потреба да се зборува за неговиот квалитет, но добар голман не може сам да ве одведе никаде. Сега ќе навивам за Словенија да ја победи Австрија, но мислам дека само со Иличиќ тешко ќе можете да се носите со противникот. Нашата судбина е во рацете на Господ“ – е изјавата од Горан Пандев која крена голема прашина.

Капитенот на Македонија всушност им ја кажа вистината на Словенците, кои и самите се свесни за ситуацијата во нивната репрезентација. Тоа го потврдуваат и дел од коментарите на објавата на Екипа, навивачите признаваат дека Горан Пандев не погрешил многу со својата анализа.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Истепан вработен во ЕВН во Сарај.

Во текот на вчерашниот ден во 15.00 часот во СВР Скопје, Д.Б.(38) од с.Кадино, општина Илинден, пријавил дека во с.Глумово, општина Сарај, при извршување...

Пендаровски: Најмалку тројца владици во Синодот на МПЦ под руско влијание, но немаме докази дека се шпиони на руската федерална служба

Во изминатите неколку години, Македонија протера 18 руски дипломати, т.н. дипломати кои беа руски шпиони. Тоа беше направено во содејство со службите од кои...

Грејната сезона во Македонија продолжува поради временските услови

АД ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење со кој управуваат компаниите формирани од АД ЕСМ, како и подружницата „Енергетика“, дека...

Скафандерот стана дел од мене, уште го чувам – вели Костадиновска-Стојчевска

Тој скафандер стана дел од мене, го чувам и ќе ми дозволите да ви кажам од кои причини го чувам. Јас бев две години...