2.8 C
Ohrid
понеделник, декември 11, 2023
ПочетнаМакедонијаЛекарите не добија зголемување од 5 отсто со септемвриската плата-погрешно разбрале

Лекарите не добија зголемување од 5 отсто со септемвриската плата-погрешно разбрале

Нема зголемување на платите на здравствените работници од 5 проценти за месец септември, како што тие се надеваа. Многумина денеска разочарани кога виделе дека на сметките од септемвриската плата нема покачување, се јавувале во Синдикатот на Клинички центар, а дел се обратија и во редакцијата на НОВА.

„Нема зголемување на платите на здравствените работници иако така кажаа. Бевме во сметководство каде ни кажаа дека покачувањето од 5 отсто се однесува само за администрацијата. Сите лекари сме изненадени“, вели еден од лекарите кој се јави во НОВА.

Лекарите велат дека потврда за септемвриското зголемување имаат и од премиерот Заев, на чија фејсбук страница е објавено дека 5 посто покачување на септемвриската плата ќе добијат здравствените, социјалните, просветните работници, полицијата, одбраната и целиот јавен сектор.

Во Синдикатот на Клинички центар велат дека одлуката на Владата и Министерството за здравство била погрешно претставена бидејќи за такво нешто не се ни договориле, а со тоа и погрешно интерпретирана од здравствените работници.

„Не беше договорено зголемување од 5 посто кај здравствените работници, туку само за администрацијата која во јануари не доби покачување на платите. Но, постојаното потенцирање дека во септември ќе има покачување од 5 отсто во здравството, кое што всушност се однесува на целата администрација во државата, создава погрешна слика и е погрешно интерпретирано кај медицинскиот персонал“, изјави за НОВА, Горан Беговиќ претседател на Синдикатот на Клинички центар.

Тој рече дека засега не е најавено ново зголемување на платите. Сепак, неофицијално, ФЗОМ наводно прави пресметки кога и како би можело тоа да се случи.

Во јануари зголемување на платите од 10 проценти добија лекарите специјалисти во Клинички центар, а другите специјалисти и општи лекари поминаа со зголемување од  5 отсто, медицинските сестри во Клинички центар добија зголемување од 8 проценти, а медицински сестри во другите установи -5 отсто, техничкиот персонал и здравствените соработници 5 посто. Основната нето плата на лекар специјалист од терциерното здравство изнесува 44.517 денари.

Едно од најголемите ветувања на Владата, а зацртано и во програмата на СДСМ, е дека основната плата на лекар специјалист до крајот на нивниот мандат ќе изнесува 100 000 денари.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Телма на местото на злосторството – За првпат објавено местото каде Вања била закопана

Јавноста се уште не се смирува со реакции по смрта на Вања и Панче кои претходно беа киднапирани. За првпат Телма ТВ успеа да дојде...

Јован Митрески,новиот претседател на Сообрание?

Извори од вледејачката СДСМ брифираат дека претседателот на партијата Димитар Ковачевски, за во недела закажал состанок на раководството на СДСМ. Неофицијално се дознава дека на...

Вмро Дпмне веднаш го разреши претседателот на месниот комитет во Охридско, откако истит бил фатен од страна на полициските службеници како конзумира дрога.

Лицето А.Т по пријавата од МВР за поседување на наркотични средства е веднаш разрешен од местото претседател на месниот комитет во Охридско соопштуваат од...

ЗАГИНА ЛОВЏИЈА ВО КИЧЕВСКО, по грешка застрелан со два истрели

Ловџија од кичевско денеска го загуби животот на лов, откако денеска околу 15 часот бил застрелан од друг ловџија во селото Бигор Доленци, дознава...