20.9 C
Ohrid
вторник, јуни 15, 2021
Почетна Македонија Орбан го призна поразот: Но што ќе се случи сега со Никола...

Орбан го призна поразот: Но што ќе се случи сега со Никола Груевски?

Translate (Eng):[gtranslate]

Унгарскиот премиер Виктор Орбан за одобрениот азил на Груевски пред една година

рече дека без него ќе било потешко да се заштити унгарската граница за тоа Унгарија праведно ги третира соработниците, и истакна дека Груевски е негов соработник исто како и на унгарскиот народ. Орбан во интервју за „Kossuth Radio“, смета дека организациите поврзани со Џорџ Сорос се впуштени во прогонот против Груевски, како и тоа дека го следеле патот на бегалецот.

Орбан вели дека Унгарија е демократија речиси 30 години, и не е првпат да прима важни луѓе, но со случај како Груевски немаат искуство, бидејќи претходните случаи не кренале толку „прашина“. Сепак, вели дека станува збор за лидер на една блиска земја која е клучна за миграцијата во однос на Унгарија.

РЕКЛАМА

Гергели Карашоњи е новиот градоначалник на Будимпешта откако успеа да го победи противникот Иштванм Тарлош на локалните избори во Унгарија. Карашоњи е кандидат на опозицијата и ова е прв пат по десет години партијата на премиерот Виктор Орбан Фидес, да изгуби.

Доцна синоќа откако стана јасно дека опозцијата победува, Орбан го призна поразот, рече дека Будимпшета изгубила добар градоначалник но дека тој си добил добар консултант. Рекол и дека ова биле демократски избори во Унгарија. Сепак опозицијата победи во десет градови што е сигнал дека работите во Унгарија се менуваат.

Новиот градоначалник изјави дека Будимпешта ќе се разбиди нова и во Европа. Но што ќе се случи со Никола Груевски кој беше близок со Орбан останува да видиме.

- Реклами -