7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаОрбан го призна поразот: Но што ќе се случи сега со Никола...

Орбан го призна поразот: Но што ќе се случи сега со Никола Груевски?

Унгарскиот премиер Виктор Орбан за одобрениот азил на Груевски пред една година

рече дека без него ќе било потешко да се заштити унгарската граница за тоа Унгарија праведно ги третира соработниците, и истакна дека Груевски е негов соработник исто како и на унгарскиот народ. Орбан во интервју за „Kossuth Radio“, смета дека организациите поврзани со Џорџ Сорос се впуштени во прогонот против Груевски, како и тоа дека го следеле патот на бегалецот.

Орбан вели дека Унгарија е демократија речиси 30 години, и не е првпат да прима важни луѓе, но со случај како Груевски немаат искуство, бидејќи претходните случаи не кренале толку „прашина“. Сепак, вели дека станува збор за лидер на една блиска земја која е клучна за миграцијата во однос на Унгарија.

Гергели Карашоњи е новиот градоначалник на Будимпешта откако успеа да го победи противникот Иштванм Тарлош на локалните избори во Унгарија. Карашоњи е кандидат на опозицијата и ова е прв пат по десет години партијата на премиерот Виктор Орбан Фидес, да изгуби.

Доцна синоќа откако стана јасно дека опозцијата победува, Орбан го призна поразот, рече дека Будимпшета изгубила добар градоначалник но дека тој си добил добар консултант. Рекол и дека ова биле демократски избори во Унгарија. Сепак опозицијата победи во десет градови што е сигнал дека работите во Унгарија се менуваат.

Новиот градоначалник изјави дека Будимпешта ќе се разбиди нова и во Европа. Но што ќе се случи со Никола Груевски кој беше близок со Орбан останува да видиме.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...