28.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаКривични од УЈП: Боки 13 не ги примил записниците, даночни должници и...

Кривични од УЈП: Боки 13 не ги примил записниците, даночни должници и БМЈ и Томато

Управата за јавни приходи ќе поднесе кривични пријави против Бојан Јовановски – Боки 13, како претседател на Меѓународниот сојуз, против татко му Миле Јовановски, кој е управител на БМЈ, фирмата основач на 1ТВ, Јасна Мандиќ која е управител на 1ТВ и управителот на Томато продукција. Ќе се поднесат пријави и против правните лица, а УЈП ги товари за неплатен данок од над 20 милиони денари. Од управата објавија некои детали за основите по кои е пресметан, а не е платен данок. Во истрагата се сите четири правни лица, а Томато продукцијата се јавува за прв пат во случајот.

Боки 13 дал оставка – не ги примил записниците од УЈП во Шутка

Кога станува збор за Меѓународниот сојуз од УЈП велат дека не е платен данок на добивка за ваучери за изградба на социјални станови за загрозени лица за кои има фактура од друг даночен обврзник. Тие ваучери за Меѓународниот сојуз се приход, односно лично примање затоа што двете фирми „Дрим Билдинг“ и „Пелистер“ ги платиле преку Македонска авторска агенција кон две физички лица Јасна Мандиќ и Лилјана Тодоровска, но со овие лица компаниите кои исплатуваат немале договор. Парите нелегнале на сметка на Меѓународен сојуз, а нема ни нотарски договори со лицата, а од УЈП велат дека ова е свесно заобиколување на приходите, за да се потрошат парите ненеменски. Вчера УЈП сакала да му ги предаде записниците на Јовановски во Шутка но тој одбил да ги земе затоа што веќе дал оставка на функцијата претседател на Меѓународен сојуз.

Џипот од мајка му

Во 1ТВ се трошеле пари односно се издавале фактури за ноќевања во хотели и за скапи одмори на лица кои не се вработени во телевизијата. На Јасна Мандиќ и бил исплатен аванс за дивиденда во милионска сума и покрај тоа што не е основач на компанијата. Во меѓувреме додека е во притвор на Бојан Јовановски му бил префактуриран мебелот од телевизијата. Џипот кој се возел во телевизијата е подарок од мајката на Бојан Јовановски.

Позајмица за татко му

Во контролата на БМЈ чиј управител е Миле Јовановски е утврдено дека не се евидентирани приходи од концертите на Марија Шерифовиќ и Северина, а биле издадени повеќе карти отколку што биле евидентирани во БМЈ. Приходот не бил искажан и не бил пресметан ДДВ, односно даночниот обврзник извршил промоции кои не се евидентирани во книговодство. Инаку и БМЈ дала позајмица на управителот Јовановски која не е евидентирана.

Томато во истрага

За Томато продукција е најголемиот наод од вкупниот за четирите фирми. Според информациите од УЈП, Томато во својата евиденција има градежен објект кој се градел во 2008 и 2009 година, а на земјиште кое во сопственост на сопругата на сопственикот. Објектот по изградбата бил префлен на име на сопругата на сопственикот и покрај тоа што го изградил Томато, а таа пак без да даде фактура го отстапува на Томато без надомест. Во тој објект е сместена телевизијата и за неа БМЈ плаќала кирија од 4.000евра месечно.

УЈП објави и дека има лице кое сака да е нов сопственик на телевизијата.

А.Т. ЗА ФАКТОР

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

„Повредата на бебето е настаната при земање крв за анализи“: Комисија ќе го истражува случајот на Детска клиника

Мемеди синоќа заедно со министерот за здравство Арбен Таравари го посетија семејството на тримесечното бебе. МАКЕДОНИЈА ВО ПОНЕДЕЛНИК „Повредата на бебето е настаната при земање крв за...

Во Грција- досега се наплатени 350.000 евра за нелегални лежалки

Властите истражиле „повеќе од 1.000 поплаки“ од јавноста на туристичките места како што се островот Крф, полуостровот Халкидики и Атика, регионот околу Атина, во...

Србин ја истепал сопругата, па ја оставил на автопат кај Демир Капија.

По тепачката сопругот го запрел возилото и ја оставил С.М. покрај патот, а потоа со автомобилот, во кој биле нивните малолетен син и внука,...

Бебе во тешка здравствена состојба оставено на улица во Велес

Бебе во тешка здравствена состојба оставено во центар на Велес, било пронајдено од случаен минувач кој веднаш го однел во болница. Настанот бил пријавен синоќа...