8.6 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаНе земав мито му наплаќав приватно: Заменик-министерот за здравство си поднесе оставка....

Не земав мито му наплаќав приватно: Заменик-министерот за здравство си поднесе оставка. (ВИДЕО)

Заменик-министерот за здравство, Асим Муса, соопшти дека поднесува оставка од функцијата, откако албанската телевизија „Топ Ченел“ објави видео како зема мито за хируршка интервенција. Снимката е направена во Струга каде Муса работи како доктор. Според разговорот во видеото, за операција за која вели дека ќе чини илјада евра, Муса однапред зема 50 евра. Заменик-министерот денеска се правдаше дека го информирал пациентот за можниот износ на операцијата, која за странски државјанин, кој не е осигурано лице во земјава, се наплаќа приватно.

„Во својство на заменик–министер за здравство имав посебна чест да им служам на граѓаните на Република Северна Македонија. Оваа работа ја вршев со голема посветеност и апсолутна чесност. Оваа кредибилност, изградена со години, нема да дозволам да биде ризикувана од политичка пропаганда и убеден сум во моите етички и професионални вредности. Ве известувам дека донесов одлука да се повлечам од функцијата и да ја расчистам оваа импонирана дамка од стапица против мене лично и мојата професија. Јас ќе продолжам и понатаму да им служам на граѓаните од мојата земја и пошироко и тоа ќе го направам со иста искреност, скромност и посветеност“,

кажа Муса.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...