20.9 C
Ohrid
сабота, јуни 19, 2021
Почетна Македонија Не земав мито му наплаќав приватно: Заменик-министерот за здравство си поднесе оставка....

Не земав мито му наплаќав приватно: Заменик-министерот за здравство си поднесе оставка. (ВИДЕО)

Translate (Eng):[gtranslate]

Заменик-министерот за здравство, Асим Муса, соопшти дека поднесува оставка од функцијата, откако албанската телевизија „Топ Ченел“ објави видео како зема мито за хируршка интервенција. Снимката е направена во Струга каде Муса работи како доктор. Според разговорот во видеото, за операција за која вели дека ќе чини илјада евра, Муса однапред зема 50 евра. Заменик-министерот денеска се правдаше дека го информирал пациентот за можниот износ на операцијата, која за странски државјанин, кој не е осигурано лице во земјава, се наплаќа приватно.

„Во својство на заменик–министер за здравство имав посебна чест да им служам на граѓаните на Република Северна Македонија. Оваа работа ја вршев со голема посветеност и апсолутна чесност. Оваа кредибилност, изградена со години, нема да дозволам да биде ризикувана од политичка пропаганда и убеден сум во моите етички и професионални вредности. Ве известувам дека донесов одлука да се повлечам од функцијата и да ја расчистам оваа импонирана дамка од стапица против мене лично и мојата професија. Јас ќе продолжам и понатаму да им служам на граѓаните од мојата земја и пошироко и тоа ќе го направам со иста искреност, скромност и посветеност“,

кажа Муса.

РЕКЛАМА
- Реклами -