5.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаТолку беше од бизнисот: Богдан Дамјановски се повлече од купување на телевизијата...

Толку беше од бизнисот: Богдан Дамјановски се повлече од купување на телевизијата на Боки 13

Мистериозниот инвеститор што сакаше да ја купува „1ТВ“, експресно се премисли. Посредникот Богдан Дамјановски за кој денеска оддекна информацијата дека потпишал интерен договор за купување на телевизијата во име на Србин кој живеел во Холандија, во нова изјава за медиумите вели дека инвеститорот сепак одлучил да се повлече.

Причината биле енормните долгови од затаените даноци на „1ТВ“. Првичната сума во договорот била помала, но „скокнала“ на 400.000 евра поради блокираната сметка во УЈП – понуда која за инвеститорот станала непримамлива.

Кој и зошто се заинтересира да ја „заживее“ 1ТВ останува енигма. Без разлика на епилогот, остана неразјаснета дилемата зошто некој би сакал да купи медиум затрупан во долгови и со минимални технички средства, при тоа, со нарушен креидбилитет поради коруптивните скандали предизвикани од сопствениците и директорите.. Во јавноста веќе се појавија сомнежи дека на ваков начин некој се обидува да го анулира долгот кон државата и така да ја ублажи евентуалната казна за инволвираните во аферата „Рекет“.

Телевизијата последните неколку недели, по нарачка на потенцијалнито купувач, повторно зрачи во етерот, но нема никаква жива програма…

За Канал 5 од АВМУ велат дека веќе разгледуваат опциија за одземање на лиценцата..

„Во насока на обезбедување релевантни материјални докази за исполнување на условите за одземање на дозволата, во тек се активности за утврдување дали оваа телевизија ги исполнува посебните минимални просторни и кадровски услови и дали го исполнува програмскиот концепт за кој е доделена дозволата. Истовремено, Агенцијата е во координација и со Министерството за внатрешни работи во врска со одредени аспекти од работењето на оваа телевизија.“

Информацијата дека има потенцијален купувач на телевизијата ја сподели УЈП вчера..

Од УЈП брифираа дека утврдиле бројни недоследности во работењето на телевизијата, но дека засега немаат основ да поднесат кривична пријава. Даночните инспектори пресметале дека телевизијата има неплатен данок во висина од над 350.000 евра.“
kanal5

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Да се прошири истрагата за групата на Љупчо Палевски, зашто нивните дејства се еднакви на тероризам и истите имаат криминално минато за кое требало...

Курти бара најстроги казни за убијците на Вања

Косовскиот премиер Албин Курти смета дека на сторителите на киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска во Македонија и нарачаното убиство на 30-годишната Лиридона...

Македонските иселеници во Турција никогаш не ги заборавија своите македонски корени

Според Мустафа Кемал Узункаја, здружението на македонските иселеници ЕГЕ во изминативе години има преземено повеќе активности што се насочени кон зачувување на нивните македонски...