20.9 C
Ohrid
сабота, јуни 19, 2021
Почетна Свет Дали знаевте дека постои земја без змии, ја напуштиле земјата пред многу...

Дали знаевте дека постои земја без змии, ја напуштиле земјата пред многу години

Translate (Eng):[gtranslate]

Да се види змија во Ирска се смета за вистиско чудо. Легендата вели дека Свети Птрик ја искористил својата моќ за да ги намами сите змии од комното на Ирска во море.

Секако ова е само легенда , но постои и реално објаснување зошто змиите не се населуваат во Ирска како што тоа е случај на Хаваите, Исланд, Грендланд и Антарктика.

Некогаш Ирска била припоена кон огромна копнена површина, но тоа беше период на ледено доба, па земјата била премногу студена за ладнокрвни рептили.

РЕКЛАМА

Кога ледено доба завршило, пред речиси 10.000 години, глечерите се распуштиле, а голем дел од ладна вода станале, непроодни простори меѓу Ирска и нејзините соседи.

- Реклами -