1.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаСветДали знаевте дека постои земја без змии, ја напуштиле земјата пред многу...

Дали знаевте дека постои земја без змии, ја напуштиле земјата пред многу години

Да се види змија во Ирска се смета за вистиско чудо. Легендата вели дека Свети Птрик ја искористил својата моќ за да ги намами сите змии од комното на Ирска во море.

Секако ова е само легенда , но постои и реално објаснување зошто змиите не се населуваат во Ирска како што тоа е случај на Хаваите, Исланд, Грендланд и Антарктика.

Некогаш Ирска била припоена кон огромна копнена површина, но тоа беше период на ледено доба, па земјата била премногу студена за ладнокрвни рептили.

Кога ледено доба завршило, пред речиси 10.000 години, глечерите се распуштиле, а голем дел од ладна вода станале, непроодни простори меѓу Ирска и нејзините соседи.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...