28.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаЗабаваЛегендарниот Фиќо денеска слави 64. роденден (ФОТО)

Легендарниот Фиќо денеска слави 64. роденден (ФОТО)

На 18. октомври беше произведен првиот примерок на Застава 750 , популарниот Фиќо , кој буди носталгија кај пшовозрасните жители на целиот регион.

Лиценцираниот „Фиат 600“, со мали измени и неколку варијации во производството, останува да се произведува до 18 ноември 1985 година, кога е изработена последната копија. Вкупно се произведени 923.487 примероци, со што Застава 750 е најпопуларен автомобил на патиштата во поранешната Југославија. Колку за потсетување на оние кои го паметат Фиќо. Малиот Фиќо бил и  меѓуградско возило, со тоа што наместо со авион се патувало на одмор со него,се вели во слоганот на Застава.

Првите 25 парчиња од овие мали автомобили, беа направени во 1955 година во Крагуевац.

Се започна и се одвиваше во поранешната Тополивница во Крагуевац , основана во 1851 година. Потоа прерасна во Артилериска управа и во Воениот технички институт. Во пресрет на Втората светска војна, во воениот технички институт биле монтирани 250 камиони „Шевролет“. За овој бизнис е основано училиште во 1939 година, а право на упис имале на оние кои го завршиле понискиот курс со положен магистерски испит. По војната, автомобилите почнаа да се обновуваат во Крагуевац во 1953 година. Потоа беа монтирани џипови на џип Вилис. Истата година, во јуни, Работничкиот совет на ЦЕС разговараше за почеток на постојано производство на возила.

Наскоро, започна меѓународен натпревар, за да се избере најдобрата понуда за соработка со странство. Се пријавија Французите со Рено, Англичаните со Ровер и Остин, Австријците, американскиот џип и италијанските компании Алфа Ромео и ФИАТ.

Секое возило во конкуренција за производство во Крагуевац морало да го помине тестот – пат долг 4,450 километри, од кои 1.680 километри по исклучително тежок, ридски терен. Скоро непроодни патишта и лошо време биле намерно избирани. На крајот од пробата, ФИАТ ги собрал најголемиот број поени со својот AR 51/55. По преговорите на 12 август 1954 година, беше склучен договор за лиценца помеѓу Застава и ФИАТ.

Извор Канал 5

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Грција- досега се наплатени 350.000 евра за нелегални лежалки

Властите истражиле „повеќе од 1.000 поплаки“ од јавноста на туристичките места како што се островот Крф, полуостровот Халкидики и Атика, регионот околу Атина, во...

Србин ја истепал сопругата, па ја оставил на автопат кај Демир Капија.

По тепачката сопругот го запрел возилото и ја оставил С.М. покрај патот, а потоа со автомобилот, во кој биле нивните малолетен син и внука,...

Бебе во тешка здравствена состојба оставено на улица во Велес

Бебе во тешка здравствена состојба оставено во центар на Велес, било пронајдено од случаен минувач кој веднаш го однел во болница. Настанот бил пријавен синоќа...

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...