4.9 C
Ohrid
четврток, април 18, 2024
ПочетнаЗдравје и убавинаДокторката Алма од Подгорица мртво дете врати во живот

Докторката Алма од Подгорица мртво дете врати во живот

Педијатарот Алма Дрешевиќ која успеа да го врати во живот детето кое проголтало шаховска фигура и кое не давало знаци на живот, покажа дека не само што е голем доктор, туку и голем човек. Таа не се откажувала од тоа да го спаси детето дури и кога се чинело дека веќе нема надеж. Докторката, така стана херој на Црна Гора, но и на целиот Балкан.

Дрешевиќ изјавила дека минатиот четврток во околу 19 часот во болницата било донесено дете од страна на комшија кое не давало знаци на живот, а со него била и неговата мајка која вриштела.

„Дете на возраст од една година и пет месеци проголтало шаховска фигура – пион. Бидејќи детето веќе не даваше знаци, немав прилика да размислувам што да направам. Во тој момент само знев дека треба некако да ја извадам фигурата затоа што секунди беа во прашање. За среќа, успеав да ја вовлечам раката со тоа што шаховската фигура нема да го уништи хранопроводот и ја извлеков фигурата“ – изјавила Дрешевиќ.

А потоа, како што додава таа, почнала борбата за живот.

„Кога ја извлеков фигурата, морав да правам реанимација уста на уста и масажа на срцето. По две реанимации, го слушнав чукањето на срцето. Кога го направив третиот циклус на реанимација, прво срцето почна да чука, но морав да продолжам, затоа што детето не дишеше“ – раскажува Дрешевиќ.

По четири пати давање на вештачко дишење детето зело воздух и почнало да дише.

„Во тој момент знаев дека детето е спасено. Итаната помош веќе беше на пат. Срцето работеше, детето дишеше. Мислев дека треба да биде на респиратор. Но, за моја среќа не беше така. Добив информација дека детето уште од саботата е пуштено дома. Најголемото задоволство кое можев да го доживеам е тоа што детето преживеа и што е добро“ – изјавила Дрешевиќ.

Таа истакна дека најважниот член на тимот е медицинската сестра.

– На мене мојата медицинска сестра неизмерно ми помогна. Кога сестрата не е паничар, кога сестрата слуша она што докторот и го кажува голема е шансата да се случи успех. Знам дека секој мој колега би реагирал исто како и јас. Кога гледате дека секоја секунда што ја губите може да го однесе детето, нема размислувања и тука мора да се работи, изјави Дрешевиќ.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Истепан вработен во ЕВН во Сарај.

Во текот на вчерашниот ден во 15.00 часот во СВР Скопје, Д.Б.(38) од с.Кадино, општина Илинден, пријавил дека во с.Глумово, општина Сарај, при извршување...

Пендаровски: Најмалку тројца владици во Синодот на МПЦ под руско влијание, но немаме докази дека се шпиони на руската федерална служба

Во изминатите неколку години, Македонија протера 18 руски дипломати, т.н. дипломати кои беа руски шпиони. Тоа беше направено во содејство со службите од кои...

Грејната сезона во Македонија продолжува поради временските услови

АД ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење со кој управуваат компаниите формирани од АД ЕСМ, како и подружницата „Енергетика“, дека...

Скафандерот стана дел од мене, уште го чувам – вели Костадиновска-Стојчевска

Тој скафандер стана дел од мене, го чувам и ќе ми дозволите да ви кажам од кои причини го чувам. Јас бев две години...