15.9 C
Ohrid
петок, декември 1, 2023
ПочетнаМакедонијаШекеринска извиси, Заев си замина, Оливер Спасовски технички премиер,

Шекеринска извиси, Заев си замина, Оливер Спасовски технички премиер,

Оливер Сапсовски, актуелниот министер за внатрешни работи, ќе биде технички премиер од Нова година, на 100 дена од датумот за одржување на предвремени парламентарни избори, дознава НетПрес од извори на лидерската средба.

Иако, изминативе денови, во игра за наследник на Заев беа Радмила Шекеринска и Оливер Спасовски, сепак, министерот за одбрана отпаѓа од комбинација. Заев го предложил Спасовски за технички премиер, кој функцијата треба да ја обавува до датумот за избори.

Според досегашните информации, Заев од премиерската функција заминува околу Нова година, а изборите се планираат за крајот на март или поичетокот на април во година.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

На здравје бричење: Две и пол години затвор за Мухамед Зеќири, и треба да врати и над 71 милион денари во државниот буџет

Мухамед Зеќири доби две и пол годишна затворска казна во предметот во кој беше обвинет за злоупотреба на службената положба и овластување, за склучување...

Од 18 декември и во Македонија се очекува да профункционира системот “Најди ме“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека се уште нема никаква трага од 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна во понеделникот утрото. Во...

Спасовски :Добиени се податоци од електронските уреди на Вања и од семејството, пребарано е и речното корито на реката Вардар!!!

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утринава информираше дека се преземаат опсежни мерки за пронаоѓање на 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна...

Американец до смрт ја претепал сопругата: се скарале за трошоците за мачката

84-годишен маж од американската сојузна држава Пенсилванија е обвинет за убиство на својата сопруга по расправија околу финансиските трошоци за ветеринарната нега на нивната...