2.7 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаСветОткриено е која е најсиромашна земја во Европа - Ќе се изненадите

Откриено е која е најсиромашна земја во Европа – Ќе се изненадите

Аналитичката компанија ГФК составила рејтинг од европските земји според куповната моќ на населението. На листата од 47 земји, Украина се нашла на последно место.

Според податоците на аналитичката компанија, првото место го зазел Лихтенштајн со куповна моќ по глава на жител од 67.550 евра, што е за 4,5 пати повеќе од просекот во Европа (14.739 евра).

На второ и трето место се нашле Швајцарија (40.000 евра) и Луксембург (35.000 евра).

Од компанијата објасниле дека под куповна моќ се подразбира приход пресметан со данок и добротворни придонеси.

Во таа сума се сметаат сите парични средства кои се добиваат од државата, а кои жителите ги трошат на храна, домување, забава, услуги, куповина и одмор.

 

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...