12.9 C
Ohrid
четврток, октомври 21, 2021
Почетна Македонија Муцунски за грчка телевизија - Ние сме Македонци од Македонија тоа сме...

Муцунски за грчка телевизија – Ние сме Македонци од Македонија тоа сме биле и ќе бидеме

Translate (Eng):[gtranslate]

Меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Тимчо Муцунски вчера беше гостин на грчката телевизија „Скаи“ каде што изјави дека ние сме Македонци и тоа и ќе останеме во иднина.

Тој како гостин во вестите на грчката телевизија вели дека и покрај тоа што е сменето името на државата и на повеќе институции граѓаните знаат дека се Македонци, а државата им се вика Македонија. Тој исто така рече дека повторно ќе го отворат прашањето за правото на самоопределување на народите во европскиот парламент

 

РЕКЛАМА