19.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаСветПоследната порака на девојка од камионот на смртта: "Не можам да...

Последната порака на девојка од камионот на смртта: “Не можам да дишам, мамо те сакам”

Прости ми мамо, умирам, не можам да дишам, напишала Виетнамка која веројатно била во камионот на смртта, каде 39 лица во средата беа пронајдени мртви.

Шест виетнамски семејства стравуваат дека нивни роднини се меѓу жртвите, иако првично полицијата објави дека станува збор за Кинези, но подоцна се огради од споделување на информации за националноста на жртвите.

Осум жени и 31 маж беа пронајдени мртви, а една од нив веројатно е и 26-годишната Виетнамка Фам Таи Тра Мај.

Патувала од Виетнам во Кина па во Франција, каде, според информациите на нејзиното семејство, со останатите се качила во камионот кон Велика Британија.

„Прости ми мамо. Моето патување не успеа. Те сакам. Умирам бидејќи не можам да дишам“, напишала таа вечерта во вторникот, два часа пред да почине.

„Мојата сестра исчезна на патот кон Велика Британија. Загрижени сме дека можеби била во контејнерот“, изјави Фам Нгок Туан за „Би-Би-Си“, споделувајќи ја пораката што им ја испратила Мај.

Семејството тврди дека Мај на крумчарите им платила 30.000 фунти за патот од Кина, во потрага по подобар живот.

Нејзините најблиски проговорија откако во петокот брачен пар беше приведен по претрес во домот и осомничен за убиство и трговија со луѓе. Дополнително вечерва приведено е уште лице, а возачот на камионот уште од средата се наоѓа во притвор.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...