Турција го блокира членството на Шведска и Финска во НАТО

epaselect epa06387396 Turkish President Recep Tayyip Erdogan speaks at a press conference after the extraordinary summit of the Organisation of Islamic Cooperation (OIC) in Istanbul, Turkey, 13 December 2017. Leaders of OIC gather in Istanbul after US president Donald J. Trump on 06 December announced he is recognising Jerusalem as the Israel capital and will relocate the US embassy from Tel Aviv to Jerusalem. EPA/SEDAT SUNA

Неименуван претставник на НАТО изјави дека Турција ги блокираше пристапните преговори на Финска и на Шведска за членство во Северноатлантската алијанса, објави германската новинска агенција ДПА.

Поради тоа Северноатлантскиот совет, раководно тело на НАТО, не можеше да донесе одлука за отпочнување на процесот на пристапување.

Шведска и Финска официјално ги доставија апликациите за членство во НАТО до генералниот секретар Јенс Столтенберг на онлајн видео-церемонија минатата недела.

Турскиот претседателот Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека Анкара не може да прифати проширување на Алијансата, а притоа да ја загрози безбедноста на Турција. Тој ги обвинува Шведска и Финска дека го поддржуваат тероризмот.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here