Радев: На Украина нема да им дадеме оружје, бидејќи не сакам „со бугарско оружје да бидат убивани Бугари“.

Бугарскиот претседател Румен Радев порача дека земјата нема да и дава оружје на Украина, бидејќи не сака „со бугарско оружје да бидат убивани Бугари“.

Во Украина живеат десетици илјади етнички Бугари, дел од кои се регрути во воениот конфликт, а може да се соочат и со напади од руска страна доколку Бугарија стане активен учесник во конфликтот.

Бугарија има голема воена индустрија – пред се во фабриката „Арсенал“, а има и огромни резерви на артилериски гранати и друга муниција, кои во изминативе недели по се изгледа индиректно се пренесуваат во Украина, преку наводен извоз во трети земји.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here