9.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаДа се потсетиме на детството од минатото! Какво детство имаа децата во...

Да се потсетиме на детството од минатото! Какво детство имаа децата во минатото, а какво имаат сега

Се сеќавате ли кога бевме деца и шо се правевме?! Еве дел од детството на децата од осумдесетите и деведесетите:

-од WC викавме “Мамо! Готов сум”.

-ѕвоневме на вратата на комшијата и бегавме

-гo истуравме цело tic-tac пакетче во уста и од него пиевме вода.

-мразевме кога на роденден ќе ни подареа облека наместо играчка

-пиевме сок од јаболка или вишна и се преправавме дека пиеме вино.

-гледавме цртани во 7 и 15, а потоа знаевме дека е време за спиење

-најстрашниот човек беше “старо купувам”

-жмуревме кога на ТВ ќе имаше љубовна сцена

-им се кривевме на луѓето кој возеа позади нашиот автомобил

-пушевме грисини -фаќавме снегулки со јазикот

-гњуревме во када

-а јанино јанино, паметите:

-правевме шатори од столици и ќебиња

-си игравме купувач и продавач

-читавме стрипови и се разменувавме со нив

-крадевме цреши, јаболка, круши и цвеќиња

-војувавме со децата од другото маало

-правевме чатали, стрели и пушки на тапи

-се радувавме на сите вујковци и чичковци од Америка, Германија …

-распустот го поминувавме со баба и дедо

-наместо креда кршевме цигли за да цртаме на асвалтот

-крадевме песок и цемент и градевме бункери

-си игравме жмурки, камај, џамија,школка, народна, ема есаса

-со брканица се загревавме

-кога трчавме на дождот без никаква цел

-кога раскажувавме филмови на клупа

-кога ги криевме мачињата, поголемите деца да не ги најдат

-цел ден игравме фудбал во прашината и кога ќе се вратевме дома, не не препознаваа

-се пукавме со црвенки

-се враќавме дома само да ни дадат сендвич и пак се враќавме надвор

-кога роднините ќе ни дадеа пари за на флипери

-кога сите бевме во банди и имавме тајни

Детството на денешното дете се сведува на ТВ, компјутер, плејстејшн, мобилен или на некоја слична технолошка справа.

Или се тоа, доловено преку неколку слики би изгледало вака:

 

Драги родители, поклонете им го вашето детство на вашите дечиња тие го заслужуваат тоа.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Албанец одбива да прими казна оти била напишана на македонски јазик. (Видео)

Граѓанин одбива да прими казна оти била напишана на македонски јазик На социјалните мрежи се споделува видео на коешто се гледа како двајца македонски полицајци...

Да се врати средното полициско училиште, полицајците со сѐ послаб просечен успех!

Независниот полициски синдикат бара враќање на средното полициско училиште. Главна причина за тоа, е според нив, се послабиот просечен успех на кандидатите за полицајци во...

Максим: Нема да коалицирам со ова раководство на СДСМ после парламентарните избори

А1он (ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара 17/04/2024 - 16:47202 Од: Александар Тодески SHARE Нема да коалицирам со ова раководство...

Затвореници се обиделе да убијат осуденик во затворот Прилеп

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. На...