27 C
Ohrid
четврток, август 5, 2021
Почетна Македонија ''И Скопјани има со што да се пофалат''-Скопје меѓу десетте најзагадени градови...

”И Скопјани има со што да се пофалат”-Скопје меѓу десетте најзагадени градови во светот.

Translate (Eng):[gtranslate]

Откако вчера Куманово се најде на првото место според загаденост во светски рамки, денеска и Скопје е меѓу десетте најзагадените градови во светот.

Во Скопје изутрината во воздухот беа измерени 129 микрограми ПМ 10 честици на метар кубен со што главниот град се најде на 10-то место по загаденост на воздухот во светот.

РЕКЛАМА

Претходните два дена алармантна загаденост имаше во Куманово, каде ПМ 10 честиците беа 35 пати над дозволената граница, односно над 1800 микрограми на метар кубен.

- Реклами -