25.3 C
Ohrid
вторник, јули 27, 2021
Почетна Македонија Тодоров: Барањата од Бугарија се навредливи и безобразни за Македонците

Тодоров: Барањата од Бугарија се навредливи и безобразни за Македонците

Translate (Eng):[gtranslate]

Треба да има одреден одговор на тие барања кои се неприфатливи, дрски, безобразни и навредливи за чувствата на етничките Македонци, особено прашањата на јазикот и на етничкиот идентитет, но политичарите треба да одлучат како и на кој начин ќе одговорат на таа рамковна позиција на бугарската влада, вели историчарот Петар Тодоров, кој е член на македонско-бугарската комисија за историски и образовни прашања, во неделното интервју на Радио слободна Европа.

РЕКЛАМА
- Реклами -