19.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев: Домашната употреба на новото име ќе биде замрзната

Заев: Домашната употреба на новото име ќе биде замрзната

Македонскиот премиер Зоран Заев предупреди дека одлуката да не се почнат преговори со земјава за пристапување во Европската Унија може да го доведе во опасност договорот од Преспа, бидејќи двата процеси се заемно поврзани.

Во интервју за грчкото издание на Јуроњуз во Скопје во понеделникот, Заев рече дека одредени фундаментални членови од Преспанскиот договор, потпишан со Грција во летото 2018 година, се поврзани со напредокот на пристапувањето на Македонија кон ЕУ.

„Одредени поглавја ќе бидат замрзнати затоа што не може да се спроведат, според моменталната ситуација не е можно да се оди напред. Ние ќе се обидеме да ги спроведеме, но сè е поврзано, бидејќи процесот на преговори значи пренесување на нашиот суверенитет во Европската Унија“, рекол Заев, нагласувајќи дека спорните поглавја главно се однесуваат на домашната употреба на новото име на земјата, пренесува Екатимерини.

Заев, кој распиша предвремени избори за април, откако кандидатурата за влез во ЕУ месецов беше блокирана, главно од Франција, рече дека приемот во блокот е единствениот пат напред за неговата земја и за другите нации од Западен Балкан, пренесува грчкиот весник.

„Ние немаме алтернатива. Нема други понуди што би можеле да послужат како алтернатива. Какви други понуди и да има, тие не ни даваат демократија, владеење на правото и слободи. Ако згасне светлината од ѕвездите на знамето на Европската Унија, ние тука ќе имаме мрак. И може да се загубиме во тој мрак“, рекол Заев.

„Ако на радикализацијата и на воскреснувањето на национализмот им се даде плодна почва, тоа ќе му нанесе голема штета на целиот Балкан. А кога Балканот има проблем, Европа има проблем“, додал премиерот.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...

Битолчанец силувал лице со трајно душевно заболување, чинот го снимал и го пренесувал во живо на Youtube

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 23-годишник осомничен за кривично дело – Полова злоупотреба на немоќно лице од член...