12.9 C
Ohrid
понеделник, октомври 25, 2021
Почетна Македонија РУСИJA ГИ КАНИ МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА ВО EВРОАЗИСКА УНИЈА

РУСИJA ГИ КАНИ МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА ВО EВРОАЗИСКА УНИЈА

Translate (Eng):[gtranslate]

Постојаниот претставник на Русија во Европска унија, Владимир Чижов, им упати покана на Македонија и на Албанија да  се придружат на Евроазиска економска унија (ЕЕУ) за време на Евроазискиот економски форум во Верона.

Двете држави побрзо ќе наидат на разбирање во ЕЕУ отколку во ЕУ, смета рускиот дипломат.

„Сигурен сум дека овие земји, кои се кандидатки за членство во ЕУ и неодамна беа ставени ‘под мраз’ од Брисел, би можеле да најдат повеќе разбирање во Евроазиска економска унија“, изјави Чижов.

РЕКЛАМА