11.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаСемејна драма во Штип , извршител ги исфрли од куќата

Семејна драма во Штип , извршител ги исфрли од куќата

Семејството на поранешниот кандидат за градоначалник на Карбинци, Ристе Бањоглав, денеска како на филм остана на улица. Бањоглав пред три години земал заем од 10.000 евра за да подигне фарма од 100тина кози, а како гаранција ја дал куќата под хипотека, објави штипската телевизија Стар.

Иако Бањоглав тврди дека целосно го исплатил долгот кон лихварите, на врата му тропна извршителката на која што наместо 600.000 денари и биле исплатени 920.000 денари, но таа не им дала извештај за увид во исплатата.

Бањоглав тврди дека е жртва на лихварски заговор бидејќи долгот го исплатил, иако дополнително се задолжил.

Петчленото семејство на Бањоглав, од кои две малолетни деца остана без покрив над главата, откако и личните работи им беа конфискувани и однесени во стовариште во Виница.

Ристе Бањоглав беше кандидат за градоначалник на Карбинци во 2013 но со разлика од 100 гласови изгуби од Зоран Минов од ВМРО-ДПМНЕ.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...