8.9 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаЗакани по живот јавно се упатуваат кон децата на Мицкоски- Надлежните органи...

Закани по живот јавно се упатуваат кон децата на Мицкоски- Надлежните органи молчат

Да бидеш мирен, доколку ти е мила фамилијата или ќе ги најдеш децата твои фрлени во некој ендек како кучиња“ – ова се дел од заканите по живот упатени кон лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски и кон неговото семејство. Од профили со имиња Роберт Типчето и Роберт Тркалај, се објавени фотографии од Мицкоски, а под нив се напишани заканите кон неговото семејство. Од МВР не ни одговорија на прашањето дали и како ќе постапат.

Доколку детално се прочешлаат профилите може да се види дека станува збор за голем поддржувач на премиерот Димитар Ковачевски како и на власта. Постојано споделува негови постови на Фејсбук, а во меѓувреме упатува закани по животот на децата на лидерот на најголемата партија во земјава.

Од ВМРО ДПМНЕ остро реагираат за заканите. Од партијата потенцираат дека заканите ниту ќе го исплашат ВМРО-ДПМНЕ, ниту ќе го замолкнат, а уште помалку ќе го поколебаат.

“Закани по животот на децата на Мицкоски во ситуација кога тој посочува на притисоци, МВР на Оливер Спасовски молчи, невладините оние до владата никаде ги нема. СДС се исплашени и нервозни, губат поддршка кај јавноста, притиснати од скандали применуваат кон закани и заплашувања” – изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.

Инаку, ова не е прв пат Мицкоски да биде мета на животни закани. А што се однесува до лицето кое ги упати заканите, истиот човек во изборната кампања му се закануваше на кандидатот за гадоначалник на Прилеп Борче Јовечевски со истата порака „ќе си го најдеш и помалиот син во ендек фрлен како куче“. Извор: Алфа- пишува Ања Лукарова

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Маричиќ до тетка Верица: Како ќе растат внуците, така и пензиите ќе растат !!

Меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, оствари средба со граѓаните пензионери од Изборната единици 1, каде што тој е дел...

Повторно го згрешивме знамето: Македонската армија и се заблагодари на Норвешка со знаме на Исланд

Македонската армија преку Фејсбук и се заблагодари на Норвешка, но го згреши знамето, па го искористи тоа на Исланд. „Моторните возила од Кралството Норвешка веќе...

Рибар во албанскиот дел на Охридското Езеро улови коран тежок 13,2 килограми

Рибарот Ylli Jaçellari во албанскиот дел на Охридското Езеро успеа да улови пастрмка – коран тежок 13,2 килограми. Тој е 45-годишен лиценциран риболовец од Уденишт,...

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...