4.9 C
Ohrid
четврток, април 18, 2024
ПочетнаСветВИДЕО: Планинар ја снимил сопствената смрт и ја пренесувал во живо -...

ВИДЕО: Планинар ја снимил сопствената смрт и ја пренесувал во живо – снимени неговите последни зборови

На јапонската планина Фуџи пронајдено било тело на планинар за кое се претпоставува дека настрадало додека во живо, преку социјалните мрежи го пренесувал своето качување на врвот на планината.

Постои сомнение дека се лизнал и паднал. Полицијата покренала голема потрага надевајчи се дека ќе го пронајдат жив, но на висина од 2.700 метри нашле тело на маж.

На снимката може да се слушне како планинарот вели дека му се вкочаниле прстите од студ и дека би сакал да понел греачи.

Токму кога рекол дека патот кон врвот е многу лизгав и покриен со снег, одеднаш почнал да паѓа. Тогаш снимката прекинала.

Качувањето на највисоката планина во Јапонија е дозволено само од јули до 10. септември.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Истепан вработен во ЕВН во Сарај.

Во текот на вчерашниот ден во 15.00 часот во СВР Скопје, Д.Б.(38) од с.Кадино, општина Илинден, пријавил дека во с.Глумово, општина Сарај, при извршување...

Пендаровски: Најмалку тројца владици во Синодот на МПЦ под руско влијание, но немаме докази дека се шпиони на руската федерална служба

Во изминатите неколку години, Македонија протера 18 руски дипломати, т.н. дипломати кои беа руски шпиони. Тоа беше направено во содејство со службите од кои...

Грејната сезона во Македонија продолжува поради временските услови

АД ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење со кој управуваат компаниите формирани од АД ЕСМ, како и подружницата „Енергетика“, дека...

Скафандерот стана дел од мене, уште го чувам – вели Костадиновска-Стојчевска

Тој скафандер стана дел од мене, го чувам и ќе ми дозволите да ви кажам од кои причини го чувам. Јас бев две години...