7.5 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаФилипче: Се воведува најнапредна технологија за скрининг на рак на дојка во...

Филипче: Се воведува најнапредна технологија за скрининг на рак на дојка во рана фаза

Денеска, во Клиничката болница Битола, министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, министерот за локална самоуправа Горан Милевски и директорот на Клиничка болница Битола д-р Зоран Лазаров, го пуштија во употреба новиот дигитален мамограф.

„Обезбедивме најсофистициран апарат за дијагностика на рак на дојка кој денеска се користи во сите современи светски клиники. Дигиталниот мамограф во споредба со  (досегашниот) аналоген му овозможува на радиологот многу полесно да ги забележи и дијагностицира абномарнолстите на дојката и претставува најсовремената метода за скрининг на рак на дојка во рана фаза. Неодамна, за првпат од функционирањето на мамографскиот скрининг воведовме и двојно читање на мамографските слики, кои се независно анализирани од двајца радиолози, со искуство во читање мамографски слики од минимум 800 пациентки. На овој начин ги реализираме нашите заложби за превентива, но и точна и прецизна дијагностика, што е од исклучителна важност за понатамошен третман на пациентката“, изјави министерот Филипче.

Истакнувајќи ја важноста од едукација на жените од тешко пристапните подрачја во регионот за редовни прегледи на дојка, Филипче потенцираше дека новиот дигитален мамограф е достапен за бесплатни, превентивни мамографски прегледи за сите жени во битолскиот регион, вклучувајќи ги и пациентките од тешко пристапните подрачја.

„Би сакал да истакнам и дека набавивме иновативна, биолошка терапија која претставува нов пристап во третманот на онколошките заболувања, а што е уште една значајна придобивка за пациентите заболени од рак, вклучително и пациентките заболени од рак на дојка“, информираше Филипче, истакнувајќи дека првпат сите жени на коишто им е потребна терапија после операција или без операција на рак на дојка, отсега се покриени со целата терапија којашто им е потребна.

„Сето ова се значајни чекори кои Министерството за здравство ги презема во насока на современа медицинска технологија и иновативен пристап во лекување на пациентите, а кои ќе овозможат навремена дијагностика и ефективен третман, но и превенција од ова малигно заболување кај жените“, заклучи Филипче.

Дигиталниот мамограф е обезбеден преку проектот од ИПА програмата за меѓугранична соработка Грција-Северна Македонија (2014-2020).

Директорот на Клиничка болница д-р Зоран Лазаров посочи дека со овој проект од ИПА програмата треба да се подобри здравствената заштита во пограничниот регион.

„Преку проектот нудиме скрининг (мамографија, ултразвучен преглед и медицински испитувања), ги едуцираме жените во врска со потребата од скрининг услуги и редовни прегледи, а нашата цел е превентива, рано откривање на карциноми кај жените, затоа што ран третман и подобра прогноза може да доведе до намалување на стапката на морталитет и морбидитет. Конкретно во Битолскиот регион ќе се спроведе скрининг на 200 пациентки во вид на мамографски прегледи и гинеколошки ПАП тестови. Со организиран превоз ќе се носат пациентките од Новаци, Претор, Грнчари и Меџитлија во болницата за овие прегледи“, изјави директорот Лазаров.

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски рече дека преку програмите на ЕУ и министерството меѓу другото се овозможуваат и подобри здравствени услуги.

„Ние како Минстерство за локална самоуправа на граѓаните на Пелагонискиот регион преку ИПА програмата им овозможуваме комплетна бесплатна услуга за рано откривање на карционом на дојките. Она што би сакал да потенцирам е дека од наша страна е овозможен 15% од вкупниот буџет на набавката. Ние и понатаму преку нашите проекти ќе овозможуваме еднакви можности за сите граѓани и општини преку програмите на Европска Унија“, изјави министерот Милевски.

Проектот е финансиран од Европската Унија и кофинансиран од Министерството за локална самоуправа на РСМ со 15% од вкупниот буџет. Партнери во проектот се: Национална организација за обезбедување на здравствени услуги од Солун, Интернационален Универзитет на Грција од Солун, Општа болница Пела – Грција, Општа болница Гевгелија и Клиничка болница Битола, соопшти Министерството за здравство.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗИБЕРИ: Многу лични документи кои се обработени и подготвени за доставување се заглавени во лавиринтите на МВР

Готови документи се заглавени во лавиринтите на МВР, а поднесени се 50 претставки до Народниот правобранител. „Многу лични документи кои се обработени и подготвени...

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Државниот обвинител Љупчо Коцевски во првото телевизско интервју, во ТОП Тема на Телма наведе дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството...

Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори. Пребарај.. МАКФАКС МАКФАКС МАКЕДОНИЈАПендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту...

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...