11.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаПред црквата Св. Димитрија во Охрид денес беа отруени 10 кучиња

Пред црквата Св. Димитрија во Охрид денес беа отруени 10 кучиња

Во изминативе неколку часа, граѓанските активисти од Охрид алармираат дека се отруени 10 улични кучиња, со помош на отров кој бил расфрлан низ центарот на градот.

Активистите прашуваат „До кога ќе толерирате масовно труење?“, по масовното убиство на улични кучиња низ градот.

Уличните кучиња се долгогодишен проблем на Охрид, а пак, ЈП Охридски комуналец на почетокот од годинава најави постепено решавање на проблемот.

Непознато е кој и кога го расфрлал отровот, а телата од мртвите кучиња ќе треба да ги собере ЈП Охридски комуналец. Со оглед на фактот дека во близина на местата каде се најдени мртвите кучиња има локали и видео-надзор, се очекува, полицијата да го прегледа и да го најде сторителот.

Ова не е прв пат да се фрли отров низ охридските улици, а сторител до сега, не бил пронајден. Отровот е опасност и за децата, но и домашните миленици.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...

Сузбиена криминална група во Македонија, приведени 10 лица

Сузбиена криминална група, приведени 10 лица Денеска (02.03.2024), Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал - Сектор за криминалистички истраги - Единица за недозволена...

Уапсена жената која ограби починат човек во Велес

Полицијата ја уапси жената, која го ограби 54-годишниот велешанец, веднаш откако му се слошило, паднал и починал. Триесет и двегодишната велешанка, наместо да му помогне...